Boy Uzatma Yöntemleri (Nasıl Boy Uzatırım ?)

tarafından
34
nasıl boyum uzar

Boy problemi özellikle erkekler için büyük sorun oluşturan özgüven kaybından tutun depresyona kadar götüren ciddi bir problem haline gelmiştir. Bu da birçok insanı boy uzatma yöntemleri , boy uzatma egzersizleri , boy uzatan ilaç gibi şeyler aramaya yönlendirmiştir. Her ne kadar insanın kendi doğal güzelliği ten rengi göz rengi ve boyu onu güzel gösteriyor olsa da popüler kültürün ve toplumun dayatmaları ideal boy uzunluğu gibi bir kavramın ortaya çıkmasına yol açmıştır. Her insan kendiyle her yönden barışık olmalıdır. Kendinizi kimseyle kıyaslamamalı özellikle sosyal medya, televizyon kanalları, dergiler vesaire yerlerdeki fotoğraflara bakıp insanlara imrenmemelisiniz. Çünkü sanal dünyada herkesin kusurlarını göstermek istediği kadar görürsünüz. Kilolu bir insan omuzdan yukarı selfieler ile sizin yanıltabilir, birkaç photoshop uygulaması ile olduğundan daha ince görünebilir veya kısa boylu bir insan birkaç yanıltıcı göz oyunuyla 2 metre kadar görünebilir. Araştırmalar gösteriyor ki sosyal medya insanları depresyona sürüklüyor ve en büyük nedeni de diğer insanların “muhteşem” hayatlarını kendi “sıradan” hayatlarıyla kıyaslamaları. Burada sorgulanması gereken şudur ; madem sosyal medyada herkes mükemmel ve çok mutlu neden gerçek hayatta herkes tükenmiş ve mutsuz ? Bu gibi şeyleri hayatınızın temeline oturtup büyük sorunlar haline getirmek yerine bunu bir nebze de olsa daha iyi hale getirebilmek için çabalayabilirsiniz. Boy kısalığı, cücelik gibi sorunlara yönelik çözüm önerileri.

Boy kaç yaşına kadar uzar ?

Türk halkının ortalamasına bakılacak olursa erkeklerde boy uzaması 18 yaşından itibaren yavaşlar ve 20 yaşına kadar devam eder. Bu kızlarda ise 16 yaşında başlayan yavaşlama ve 18 yaşındaki duraklama olarak kendini gösterir.
Türk Erkeği Boy Ortalaması : 176 santimetre.
Türk Kadını Boy Ortalaması : 163 santimetre.
Görüldüğü üzere zaten toplum olarak boy ortalamamız fazla yüksek değil. Bu da bizi baştan kalıtsal olarak boy uzaması açısından sınırlandıran etkenlerden bir tanesi.
boy kaç yaşına kadar uzar

Boy Uzatmak İçin Nasıl Beslenmeliyim ?

zayıflamak istiyorum
Bu sorunun cevabı artık klasikleşmiş ve her gün büyüklerinizden işittiğiniz yoğurt ye, süt iç, salata ye boyun uzasın gibi sözlerle cevap bulmuştur. Kısmen yanlışlıkları olsa da asıl cevap zaten budur. Her ne kadar düzenli beslendiğimizi iddia etsek te toplum olarak bu konuda yaramız büyük. İlkokul çocuklarının bile kahvaltı yapmadan okula gittiği, yol boyunca kendi ağırlığının yarısı kadar olan çantayı omuzlarında taşıdığı da göz önünde bulundurulursa kemiksel gelişimini tam olarak tamamlaması beklenemez. Peki burada çözüm nedir? Öncelikle boy uzatmak için beslenme kısmındaki kritik nokta D vitamini ve kalsiyum alımıdır. Kemiklerimizin parathormon ve kalsitonin aracılığıyla kalsiyum oranı kontrol edilirken STH hormonu ile de büyüme ve gelişmesi sağlanır. Hormonlar ve vücut yapısal olarak bazı esansiyel (zorunlu) minerallere ve besin öğelerine ihtiyaç duyar. Eğer vücudunuzu bunlardan mahrum bırakırsanız gelişiminizde yavaşlama hatta duraklamalara kadar varabilecek sorunlar ortaya çıkacak ve bağışıklık sisteminiz zayıflayacaktır. Bu nedenle doktora danışarak veya internet üzerindeki güvenilir verilerden yararlanarak boy ve kilonuza göre hangi besini ne kadar tüketmeniz gerektiğini öğrenmeli bir gün dahi aksatmadan bu besinleri tüketmelisiniz. Kendinize protein, D vitamini ve kalsiyum ağırlıklı bir diyet programı hazırlamalı (uzman eşliğinde yapılmalıdır) sonrasında da uygulamayı düzgün bir biçimde uygulamalısınız. İstediğiniz kadar spor yapın veya boy uzatmak için çaba gösterin eğer yeterli beslenmiyorsanız çabalarınız boşa gidecektir. Bu vücut geliştirme yapanlar için de geçerlidir.

Boyumun Uzaması İçin Uyku Düzenim Nasıl Olmalı ?

boyum neden uzamıyor
Beslenme gibi bu da bir diğer yaramız. İnsan fıtrat olarak dinlenmeye beslenmeye ve barınmaya ihtiyaç duyar. Birini yapıp diğerini yapmazsanız hayatı ve sağlığı normal standartlarında seyretmeyecektir. Yukarıdaki beslenme kurallarını düzenli uygulayıp uyku düzeni kurmak kısmında başarısız olursanız emekleriniz fayda vermeyecektir. Gece saatlerinde salgılanan melatonin hormonu ertesi güne dinç başlamanıza ve vücudunuzun gerçek bir dinlenme deneyimini yaşamasına olanak sağlar. Gün boyu yorulan vücut uyku esnasında kendini onarır toparlar ve geliştirir. Mesela iki gün üst üste vücut geliştirme yapılması daha doğrusu aynı kas gruplarına çalışılması tavsiye edilmez çünkü gelişimin gerçekleşebilmesi için bir gün dinlenme şarttır. Boy uzatmak için de bu böyledir. Sadece uykunuzun miktarı değil saatleri de önemlidir. İmkanlarınız dahilinde gece 23:30 ve 07:30 saatleri arasını uyuyarak geçirmeye gayret edin ve bunu bir alışkanlık haline getirin. Beslenme ve uyku düzeni kurallarını uyguladığınız zaman hayat kalitenizin yükseldiğini ve boyunuzda uzamalar olacağını göreceksiniz.

Boy Uzatmak İçin Spor Yapmalı mıyım ?

ortalama erkek boyu
Spor ekstra bir aktivite olarak görülse de herkesin ağır olmasa dahi bir şekilde yapması gereken bir eylemdir. Hareketsiz sporsuz ve düzensiz yaşamın sonuçları olarak kalp krizleri, şeker hastalıkları, kolestrol ve bunlara benzer onlarca hastalık bizi kucaklar. Son yıllarda bahsettiğim etmenlerin artmasıyla orantılı olarak bu hastalıklar da artmıştır. Kısacası sağlık için vücudun hareket etmesi spor ve jimnastik sayesinde vücudun her yerine kan gitmesi gerekmektedir. Boy uzatmak için besin takviyemiz ve uyku düzenimiz iyi olduktan sonra esnetici egzersizler ile bunu desteklersek daha iyi sonuçlar alacağımız kesindir. İnternet üzerinde onlarca boy uzatma egzersizi bulunmaktadır. Ve bunların birçoğu için herhangi profesyonel bir spor dalına mensup olmanız ya da spor salonuna gitmeniz gerekmez. Evde uygulamanız mümkündür. Bu gibi şeyler sadece bahanedir. İnsan istediği ve azmettiği müddetçe elindeki en kısıtlı imkanlar ile her şeyi başarabilir. Buna dair onlarca başarı hikayesi vardır. Boy uzatma egzersizleri ile ilgili bir araştırma yaptıktan sonra vakit kaybetmeden egzersizlerinize başlayın. Boyunuzu düzenli olarak ölçüp ilerleyişinizi gördükçe motivasyon kazanabilirsiniz.

Boy Uzatmak İçin İlaç Kullanmalı mıyım ?

boy uzatma hapı
Bu makale sadece genel kültür birikimine ve araştırmalara dayanarak yazılmıştır. Bir doktor makalesi değildir. Bu nedenle hiçbir şekilde ilaç takviyesi tavsiye edemeyiz. Fakat araştırmalarımıza dayanarak söyleyebiliriz ki yukarıdaki tavsiyelerimizi yerine getirdikten sonra her şeyin doğalı kalıcı ve sağlıklı olduğu için ilaç kullanımı gerekli değildir. Hormonal bozukluklarda uzman doktorlarınız yardımıyla gereken desteği almanız gerekir.