En Yüksek Faiz Veren Bankalar

tarafından
15

yüksek faiz veren bankalarBirçok insan parasını bankaya yatırır ve yüksek faiz ile değerlenmesini bekler. Merkez bankalar ise ülkenin ekonomisine göre aldığı kararlar ile her ücret oranına ayrı faizler uygular. Faizler, bankanın ya da başka bir yerin kullanımı sonucunda verilen ücrettir. Ne kadar süre içerisinde o bankayı kullanırsanız banka size kendisine ve merkez bankanın aldığı kararlara uygun olarak faiz oranları belirler. Bu faiz oranlarının hazırlanmasında ülkenin ekonomik durumu çok büyük rol oynar. Herkes gibi siz de paranızın bu şekilde değerlenmesini isteyebilirsiniz. Bunun için faiz ve faiz oranı hakkında edinebildiğiniz tüm bilgileri toplamalısınız. Kapsamlı yapılan araştırmalar sonucunda kendinize ve paranızın miktar durumuna uygun bankaları araştırmalısınız. Bunu yapmak çok kolaydır. Çünkü bankalar sizleri kendilerine çekmek için türlü türlü reklamlar ve bilgilendirmeler yapmaktadır. Yüksek faiz oranı sunan bankalar daha çok müşteriyi bünyesine katmayı başarmaktadır.

Televizyonda, internette, gazetelerde ve hatta telefonunuza gelen mesajlar sayesinde hangi bankanın hangi faiz oranlarını uyguladığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Tabi ki en çok merak edilen ve araştırılan hangisinin daha yüksek faiz vereceğidir. Çünkü biz insanlar çoğunluk olarak paranın önemi yok dememizin aksine paramızı önemseriz. Elimizde olan paranın değerlenmesini, daha da artmasını isteriz. Bankaların ya da bu tarz kurumların bize bu fırsatı vermesi de işimizi biraz daha kolaylaştırıyor.

Faiz Oranı Nedir?

yüksek faiz oranları

Kısaca anlatmak gerekirse paranıza uygulanan karın miktarıdır. Bankaların ve merkez bankaların ekonomiye göre düzenlemiş olduğu kararlarla birleşen faiz, iki türle oluşur. Az önce dediğim gibi bankaların kendilerince hazırladığı oranlar ve merkez bankaların enflasyona göre hazırladığı oranlardır. Eğer şartlar elveriyorsa banka size yüksek faiz oranı uygulayacaktır. Bankaların hazırladığı orana nominal faiz oranı denir. Merkez bankaların ekonomik duruma göre hazırlamış olduğu faiz oranına ise reel faiz oranı denir. Eğer bankanın verdiği faiz oranını bulmak istiyor iseniz nominal orandan reel oranı çıkarmanız gerekir. Paranızı yatırdığınız banka aksi bir durumu belirtmiyor ise faiz yıllık olarak paranıza işler. Bu sebeple yıllık işlenir ise paranın miktarının yüzdesine göre vade biçilir. İhtiyaca göre belirlenen faiz oranları da vardır. Bankalar tüm ihtiyaçlara göre seçenekler sunar. Kredi türlerine göre, süresine ve alıcının özelliklerine göredir. Ayrıca kredilerde kendi içinde türlere ayrılır; ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi ve ipotekli ihtiyaç kredisi gibi birçok tür vardır.

Faiz Oranları Neden Değişkenlik Gösterir?

yüksek faiz

Merkez bankaların enflasyon durumuna göre faiz oranlarını hazırladığını biliyoruz. Tüm ekonomik politikalar; iş gücü ve istihdam, üretim ve tüketim miktarı dışında memur maaşlarının değişkenliği, vergi oranları, mal ve hizmet piyasasındaki denge faiz oranlarında değişmeler yaratır. Bunları dikkate alarak merkez bankaları parasal dalgalanmaya göre faiz hakkında kararlar alır ve tüm banka ya da kurumlara bunu bildirir. Eğer zarar etmek istemiyor iseniz ya da daha fazla kar elde etmek istiyor iseniz tüm bu ekonomik verileri ve parasal içerikleri bilmelisiniz. Bunları iyi bilmediğiniz halde yüksek faiz elde etme ihtimaliniz düşecektir.

Yüksek Faiz Veren Bankalar

en karlı faiz oranları

Faiz oranları ekonomik duruma göre ayarlandığında tüm bankalar kendilerine uygun ve sizi memnun edebilecek faiz oranlarını oluşturur. Vadeli ya da vadesiz olarak ayarlamalar yaparlar. Tüm bunları TL, USD ve EURO cinsinden değerlendirebilirsiniz. TL üzerinden bakacak olursak bu yıl en yüksek faiz veren banka %16,50 ile ING Bank ve yine aynı oranla TEB vardır. Ardından çok fazla değişiklik göstermeyerek %15,50 Denizbank geliyor. Bir tık daha düşük faiz oranı %14,50 ile Fibabanka, Alternatif Bank ve Şekerbank vardır. %14 faiz oranı ile Odeabank, %13,50 Akbank ve %13 ile QNB Finansbank art arda gitmektedir.  Vadeli ve vadesiz olarak ayrılan bankalar duruma göre faiz oranı işlemektedir. Bunun için yatırmak istediğiniz banka ile bizzat görüşme yapmanız daha bilgilendirici olacaktır.