Fizik Dersine Nasıl Çalışır ? 3 Adımda Net Arttır ! (YKS-AYT-TYT)

tarafından
26
fizikten full çekmek

Her ne kadar sınav ve eğitim sistemi sürekli olarak değişse de değişmeyen şeylerden biri derslerin ana yapısıdır.Temelde her ders sizden bazı beceriler ve bazı kazanımlar elde etmenizi ister ve hangi sınav sistemi uygulanıyor olursa olsun bunlara sahip olup olmadığınızı sorgular. Fizik netlerim artmıyor diyen öğrenciler için bir çeşit çalışma rehberi geliştirdik. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki eşit ağırlık, sayısal, sözel veya dil hangi alan öğrencisi olursanız olun hiçbir dersi küçümsemeyin ve temel düzey bilgilerinizin üstüne ekstrem denilecek seviyedeki sizin için asıl fark yaratacak bilgileri edinin. Ayt fizik konuları için bu dediğim daha da önemlidir. İkinci oturum size yetecek zamanı verir bilip bilmediğinizi test eder. Bazı tip sorular konunun temelini bilen her öğrenci tarafından çözülebilirken eleyici olarak nitelendirilen bazı sorular sadece temel bilgiler ile çözülemez. Belirli bir görme yeteneği, önceden karşılaşmış olma, benzeri sorularda pratik elde etmiş olma gibi birçok etken başarı oranını etkileyecektir ve yaklaşık 2 milyon adayın girdiği yüksek öğretim kurumları sınavı sonucunda herkes bir sıralamaya yerleştirilecektir. Zaten bu böyle olmak zorundadır. Bu kadar fazla adayı eleyip sıralamaya sokmak şarttır ki yerleştirmeler yapılabilsin.

O kadar konu, o kadar ders ve kısa bir zaman dilimi içindeyken ilk bine nasıl gireriz, ilk 10.000’e girmek, son sene tıp kazanmak ve benzeri onlarca soru kafanızı kurcalarken asıl soruyu sormayı unutuyor olabilirsiniz. Eleyici dersler hangileridir ve netler nasıl arttırılır? Sınav için  asıl can alıcı nokta budur. Günde kaç soru çözdüğünüz önemlidir fakat temel düzeyde bilgi isteyen çoğunluk tarafından çözülebilecek 1000 soru çözmektense olağan dışı, sizi üst sıralara taşıma kapasitesine sahip 50 soru çözmek inanın daha faydalı olacaktır. Matematikte denklemler konusunda temeli olan çoğu öğrenci başarılıdır. Sürekli bu konuya yönelmeniz sizi istediğiniz hedefe fazla yaklaştırmayacaktır. Çünkü sınav sisteminde standart sapma denilen bir gerçek var. Yapılabilirlik oranı az olan sorular sizi daha yukarı taşıyacak. Peki nedir bunlar? Nasıl bu ayrımı yapacağız? İlerleyen günlerde ayrı ayrı her ders için nasıl çalışılması gerektiğine yönelik makalelerim olacak.Her ders için fark atmanıza yardımcı olacak püf noktaları hatta bazıları için konu adlarını paylaşacak ve size destek olmaya çalışacağım. Fizikten full çekmek mümkün !

Fizik Çalışma Rehberi

Bugün konumuz fizik dersi. Fizik sayısal öğrencileri için eleyici dersler arasında başı çeker. Özellikle ikinci oturum fizik konuları (AYT) öğrencilerin gözünü korkutur. Adım adım fizik net yükseltmeyi öğreneceğiz.

1)Plan ve Yeterlilik

fizik nasıl çalışılır
Başlıktan da tahmin edebileceğiniz üzere her zaman size denildiği gibi plan yapmanız buz işin başta gelenidir. Fakat biz alışılmışın dışında bir planlama yapacağız. Oturup hangi gün hangi konuyu bitireceğinizi veya dakika dakika ne yapacağınızı bir kağıda yazıp, masanıza asıp iki gün sonra da uygulamayı bırakmayacaksınız. İnsan değişken ruh hali içindedir ve ne zaman ne yapmak istediğine karar veremeyebilir. Bazen enerjisi en üst düzeydeyken hiç beklenmedik bir zamanda morali ve gücü yerlerde gezinebilir. Bu bilimsel bir gerçek iken insanın dakika dakika bir program dahilinde ilerleyebilmesini bekleyemeyiz. Bu tip programlar yüksek verim alacağınız zaman sizi kısıtlayabilir ya da tam tersine gereken potansiyele sahip olmadığınızı düşündürüp motivasyonunuzu kırabilir. Canınızı hiç sıkmayın, her öğrenci sizinle aynı durumda. Lafı daha fazla uzatmadan nasıl bir planlama yapacağımıza geçelim;
  • Fizik dersi vakit ve sabır ister. Siz vaktinizi ona harcayıp bu süreç içerisinde sabırlı olursanız size karşılığını verecektir. Bazı dersler gibi nankör değildir. Şimdi sizden düşünmenizi istiyorum.Sınava ne kadar zamanınız var? İster 11 ister 12 isterseniz mezun olun. Sadece bu makaleyi okuduğunuz sırada ne kadar zamanınız olduğunu düşünün. Daha sonra bu zaman dilimini kafanızda irdeleyin. Mesela şu an ramazan ayındayız ve oruç tutan öğrencilerin bir kısmı eski verimlerini alamadıklarını söylüyorlar. Bunu ön görenler zamanlarını alacak konuları, soru çözümlerini bitirmişler. Şu an eskisi kadar iyi çalışamıyor olsalar dahi çok büyük bir sıkıntı yaratmayacak. Siz de bu örneği baz alarak bu zamanlamayı kafanızda oluşturun. Oluşturduktan sonra gerçek manada hangi konuları bildiğinizi, hangilerinden soru kaçırma ihtimaliniz olduğunu hesaplayın. Buna yeterlilik adını veriyorum. Yeterliliğinizi ölçün. Herhangi bir konu anlatım kitabını veya internet üzerinde bulunan yks fizik konularını inceleyerek bu analizi yapabilirsiniz. Herşey tamamsa ikinci aşamaya geçelim !

2)Fizik Konularına Çalışmak

ayt fizik konuları
TYT Fizik konuları ve AYT fizik konuları bu başlık altında iki farklı kategoride değerlendirilecek.
  • TYT Fizik Nasıl Çalışılır ? : Bakın belki de en çok dikkat etmeniz gereken nokta burası. Gerçekten makalenin bu kısmını diğerlerine oranla daha dikkatli okumanızı rica ediyorum. Bu kısım hem en kolayı hem de en önemlisi. Birinci oturum fizik ikinci oturuma oranla daha kolay gözükse de sizi gafil avlayabilir. Buradaki ufak detay eksikleriniz AYT fizik çalışmalarınızda size zorluk yaşatabilir. Burada temel atıyoruz. Binamız sağlam kirişler üzerinde yıkılmadan durabilmeli. Bizim kirişlerimiz de TYT konuları. Konu sayısı azdır fakat birkaç konu çok kapsamlıdır. İlk önerim konuları çalışırken konu anlatımlı kitaplara kendinizi boğup geçici hafızanızda kalacak şekilde formülleri okumaktansa fizik ders videoları izlemeniz. Youtube üzerinde onlarca yks konu anlatım videoları bulunuyor. Kesinlikle reklam amaçlı değil bizzat incelediğim için söylüyorum; fizik dersine en iyi Umut Öncül ve Hocalara Geldik kanalından çalışılıyor. Elbette emek veren videolar çeken hocalarımız sayıca fazlalar. Bu ikisi sadece tavsiye edebileceğim güncel kaliteli örnekler. Peki kanal bulduk ders videosunu güzelce izledik sonra? Tyt fizik için en önemli konular ; optik, elektrik ve iş güç enerjidir. Aslında bu şahsi bir yorum sayılabilir fakat tecrübeyle sabittir ki bu konularda elde ettiğiniz temel AYT kısmında size çok destek sağlayacaktır. Fakat şunu unutmayın; ders çalışırken kesinlikle önemli önemsiz şeklinde konuları ayırarak bazılarına aşırı fokuslanıp bazılarını da es geçmeyin. Unutmayın ÖSYM müfredat içeriğinde bulunan herşeyi istediği oranda keyfi olarak sorma hakkına sahip. İnanın bizi şaşırtma ihtimali de hiç düşük değil.

Özellikle yeni sınav sistemleri bu konuda öğrenciyi afallatır. Bu nedenle TYT fiziği iyice hallediyoruz. Videoların üstüne konuyla ilgili videolu çözümleri olan fasiküller çözmenizi tavsiye ederim. Fizik gibi bir derste konuya ne kadar çalışırsanız çalışın takıldığınız ve çözemediğini sorular elbet olacak. Hatta bu sayı %80’e kadar çıkabilir. Üzülmeyin zaten konu böyle öğrenilir. Bu aşamada biriken sorularınızı öğretmenlerinize sormak için sıra bekleyip zaman kaybetmektense hem konu hem de soru tazeyken birçoğumuzun elindeki akıllı telefonlar sayesinde çözümlere anında ulaşabilir vakitten tasarruf edebiliriz. Bu şekilde fasikülleri ciddiye alarak bitirdiğinizde inanın konuda temel atmaktan da öteye gidip artık üst seviye bir öğrenci olacaksınız. Fasiküllerin üstün orta-zor segmentinde bulunan soru bankalarından konuyu çözmeniz sizi daha da uzmanlaştıracaktır. Bütün bunlara ayıracağınız vakti de ilk adımda kafanızda hesapladığınız elinizdeki zamanı doğru kullanarak yapınız. Yeterlilik kısmında kendinizi tamamen yeterli bulduğunuz konular için sadece son aşamadaki fizik zor soru bankası veya fizik orta soru bankası çözümlerini yaparak pekiştirme işleminizi tamamlayabilirsiniz. Hadi Ayt’ye…

 

  • AYT Fizik Nasıl Çalışılır ? : Yukarıdaki aşamaları tamamladık TYT temelimiz sağlam. Planımız kafamızda. AYT için ne yapmalı? AYT %60 oranda etkilerken TYT %40 oranında bir puan etkisine sahip. Bu da çok etkili bir fark. Ama alperenavsar.com Fizik Çalışma Taktikleri sayesinde biz ikisinde de en iyi başarıyı elde edeceğiz. AYT kısmı için önemli olan konuyu temelde özümseyip değişik soru tiplerini elde etmektir. Bu kısımdaki konular ilk kısma oranla unutulmaya daha açıktır. Tekrar buranın can damarıdır. Yapacağımız herşey ilk oturum için yaptıklarımızla aynı olacak. Konu videosu, fasikül, ortalama üstü soru bankası. Daha sonra fizik dersi nasıl tekrar edilir diye düşüneceğiz. Elimizde zor denilebilecek seviyede çok kalın olmayan bir test kitabı olacak. Bununla ilgili birçok makale ve forum başlığı mevcut. Bunları okuyup hangi yayının hangi kitabını alacağınıza karar verebilirsiniz. Bunun ertesinde her konuyu bitirdikten bir hafta sonra ince tekrar kitabınızdan o konuyu tekrar çözeceksiniz. Artık unutmanız imkansız gibi ! Bu şekilde fizik konularımızı tamamladık.

3)Denemeler

fizik netlerim yükselmiyor
Ne kadar kitap çözersek çözelim bizi sınava gerçek manada hazırlayan kaynaklar deneme sınavlardır. En iyi fizik denemeleri ösym soru tipine en yakın olan denemelerdir. Böyle bir fizik bölüm denemesi bulup konularınız ister bitmiş ister bitmemiş olsun sınava son üç ay kala çözmeye başlayın. Mutlaka her sorunuzu öğretmenlerinize çözdürün veya sosyal medya üzerindeki soru çözüm topluluklarında çözdürün. Deneme çözmek önemlidir çünkü hem sınavdan önce provanızı sağlam yapmış olursunuz hem de ilerleyişinizi kaydedersiniz. Konularınız sona yaklaştıkça zaten hayal edemeyeceğiniz netlere ulaştığınızı göreceksiniz.
3 Adımda Fizik Net Yükseltme başlığı altında sizlere hem kendi tecrübelerim hem de başkalarından gözlemlediklerime dayanarak minimal bir çalışma rehberi oluşturdum. Ciddiye alıp burada yazanları uyguladığınız müddetçe bence başarısız olma ihtimaliniz çok düşük. Fizik konuları biter mi diye düşünmek yerine planlı çalışmaya bugünden başlayın. YKS’de hepinize başarılar dilerim !