Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır ? (Adım Adım)

tarafından
52

green card başvurusu nasıl yapılır

Amerika’da iş bulmak , green card başvurusu , Amerika’da okumak , Amerika oturma izni , Amerikan vatandaşlığı nasıl alınır ? Bu soruların cevabını bu sayfada bulabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri yüksek yaşam standartları, üst düzey eğitim kalitesi ve bol iş imkanı nedeniyle diğer ülke vatandaşları tarafından tercih edilen bir ülkedir. Refah düzeyinin bu kadar yüksek olması beyin göçlerinden tutun mülteci akınlarına kadar her türlü insanın ABD vatandaşlığı almak, ABD oturma izni almak, ABD iş bulmak amaçları ile Kuzey Amerika kıtasında bulunmakta olan bu hayal ülkesinin kapısına dayanmalarına neden oluyor. Green Card başvurusu ne zaman , green card kazanmak , green card başvuru şartları çokça aranan ve arama motorları üzerinde sorgulanan sorulardır. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki eğer Türkiye gibi Green Card Başvurusu Yapabilen Ülkeler listesinde olan bir ülke vatandaşıysanız Green Card başvurusu yapmak için başka hiçbir yeterlilik ortaya sunmanıza gerek yoktur. Eğitim seviyeniz, maddi imkanlarınız, bildiğiniz yabancı diller ve bunlara benzer şeyler Green Card Başvurusu için önem arz etmez. Green Card çekilişi adı üstünde bir çekiliştir. Başvuru yapanlar herhangi pozitif veya negatif bir ayrımcılığa maruz kalmadan rastgele seçilirler. Şansa dayalı bir sistemdir. İşte Green Card Başvuru ücretleri ve başvuru detayları.

Green Card Başvuruları Ne Zaman Yapılır ?

green card sonuçlarıHer sene değişiklik göstermekle beraber Green Card Başvuru Tarihleri Ekim ayının ilk haftası başlar ve Kasım ayının ilk haftası sona erer. Yaklaşık olarak bir ay gibi bir süre boyunca başvurular açıktır. Bu süre zarfında başvurunuzu gerçekleştirmediğiniz hususta bir sonraki sene yapılacak olan çekilişe kadar Yeşil Kart Başvurusu , Amerikan vatandaşı olma şansınızı kaybetmiş olursunuz. Eğer gerçekten bu çekilişi kazanmak istiyorsanız bu tarihleri kendinize standart edinmeli ve kazanana kadar her sene başvurunuzu yenilemelisiniz.

Green Card Başvuru Ücreti Ne Kadar ?

green card kazanGreen Card başvuru ücreti , Amerikan vizesi başvuru ücreti , Amerikan vatandaşlığı ne kadar gibi sorular kafanızı kurcalıyorsa bu başlığı okumaya devam ediniz. Diversity Visa Lottery (DV Lottery) yani Green Card çekilişine katılmak tamamen ücretsizdir. İnternet üzerinde sizden Green Card Başvuru ücreti talep eden web sayfalarına itimat etmeyiniz. Bu sayfalar sizden başvuru yapma ücreti talep edip tüm kimlik ve pasaport bilgilerinizi ele geçirmektedirler. Bu gibi hizmetlerden uzak durmalı ve Green Card Başvurusu , Amerika Vizesi gibi işlemlerinizi birinci elden kendiniz gerçekleştirmelisiniz. Şunu da belirtelim ki Green Card başvurusu ücretsiz olsa dahi kazanmanız durumunda birçok vize ücreti yatırmanız gerekecektir.

Green Card Çekiliş Sonuçları Ne Zaman Açıklanır ?

Her sene net bir Green Card Sonuçları Açıklanma Tarihi bulunmasa da çekilişler Mayıs ayı içerinde yapılır ve kura sonuçları Amerikan Hükümeti’ne ait olan resmi web sayfası üzerinde paylaşılır. Başvuru esnasında size verilen Entrant No (Katılımcı Numarası) sayesinde green card çekiliş sonuçları kontrolü yapıp Amerika’da oturma izni , Amerika’da çalışma izni hakkı elde edip etmediğinize bakabilirsiniz.

Green Card Çekilişi (Amerika’da Oturma ve Çalışma İzni Çekilişi) Başvuru Adımları

Green Card çekilişine dair web aramalarına yaptığınızda birçok resmi olmayan web sitesi ile karşı karşıya kalacaksınız. Kesinlikle sonu .gov ile bitmeyen adreslere bu gibi vatandaşlık işlemlerinizde güvenmeyiniz. İşte başvuru adımları ;

 1. https://www.dvlottery.state.gov adresine giriş yapınız. Amerikan Hükümeti Göçmen Bürosu resmi web sayfasının bize başvuru için açtığı adres burasıdır. Defalarca belirttiğim gibi lütfen bu web adresi dışında başka adresler üzerinden green card başvurusu yapmaya çalışmayınız.
 2. Eğer web sayfasına başvuru döneminde giriş yaptıysanız İngilizce bir şekilde sizi başvuru sayfasına yönlendiren mavi bir buton karşınıza çıkacaktır. Buraya tıklayıp işlemlere başlamalısınız. Lakin çekilişlerin sona erdiği ve açıklandığı bir dönem ya da daha sonrasında giriş yaptıysanız Green Card Çekiliş Sonuçları ekranına yönlendirileceksiniz. Unutmayın Green Card ( Amerika’da Oturma İzni ) başvuruları Ekim-Kasım döneminde yapılmaktadır.
 3. Başvuru döneminde isek başvuru ekranına girip bütün bilgilerimizi eksiksiz doldurmalıyız. Green Card Başvurusu için 18 Yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Size ait olan pasaport bilgilerini harf hatası yapmadan eksiksiz bir şekilde doldurunuz.
 4. Az önce belirttiğim gibi reşit olmayan kişiler yeşil kart başvurusunda bulunup DV lottery katılımı yapamadıkları halde eğer ailelerinden biri (Anne ve Baba gibi birinci dereceden yakınlar. Örneğin amcanız Green Card çekilişini kazansa bu size hiçbir hak sağlamayacaktır) çekilişi kazanırsa onlar da Amerika’da yaşama hakkı elde edeceklerdir. Tabi ki bu hak çalışma izni gibi Green Card sahibi kişinin tüm hakları dahil olmak üzere çocuklarına ve eşine de verilir. Bu nedenle başvurunuz esnasında size çocuklarınıza ve eşinize yani ailenize dair detaylı bilgiler sorulmaktadır.
 5. Çekiliş bilgilerini girerken İngilizce yetersizliğinden dolayı veya başka bir nedenle tam olarak size ne sorulduğunu hangi bilgilerinizin istendiğini anlamakta güçlük çekiyorsanız yardım alın. Yardım alacağınız kişiler daha önce başvuru yapmış kişiler olabilir. İyi derecede İngilizce bilen arkadaşlarınız da size fazlasıyla yardımcı olabilirler. Hiçbirine ulaşmanız mümkün değilse YouTube üzerinde “Green Card başvurusu nasıl yapılır ?” diye bir araştırma yapınız. Bu araştırma sonucunda görsel olarak adım adım her şeyi izleyecek ve anlayacaksınız.
 6. Başvuru bilgilerimizi tamamladıktan sonra başvurumuzu gönderiyoruz. Başvuru sonrası bize verilen numarayı kaybolmayacak bir yere not ediyoruz (E-mail hesabınızdan kendinize posta olarak bu numarayı gönderip yıldızlamak iyi bir yöntemdir.) Mayıs ayının başlarından itibaren U.S Embassy ve DV Lottery sayfalarını takip ediyoruz. Sonuçlar açıklandığında kodu ve diğer teyit bilgilerini girerek sonuçları kontrol edebileceğiz.

Green Card Çekilişine Kaç Kişi Başvuruyor ?

amerikada iş bulTürkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından her yıl yaklaşık olarak 6.000 kişi Green Card kazanıyor. Başvuru yapan kişi sayısı ise 100.000 civarında oluyor. Yani %6 gibi bir kazanma ihtimaliniz söz konusu. Fakat bu 100.000 kişilik başvurudan neredeyse 20 bin kadarı geçerli. Bu da bize gösteriyor ki başvuru bilgilerimizin doğruluğu ve giriş biçimi oldukça önemli. Green Card kazanmak gerçekten şans işi.

Green Card Kazandım Ne Yapmalıyım ?

Green Card kazanmanız durumunda size Amerikan Konsolosluğu tarafından ulaşılacaktır. Eğer tarafınıza ulaşılamazsa hakkınızı kaybedebilirsiniz. Gerekli evraklar sizden istenecektir. Ankara ya da İstanbul’daki Amerikan Konsolosluk birimlerinden birine gitmeniz gerekecektir. Evraklarınızı tamamladıktan sonra konsolosluk işlemlerinizi tamamlayınız. Eğer çekilişi kazandıysanız mutlaka çekiliş sonuçlarından sonraki 6 ay içinde ABD’ye giriş yapmak zorundasınız. Giriş yaptıktan sonra kendi ülkenize geri dönebilirsiniz fakat bu hakkınızı yitirmemek için takip eden yıllarda yılda en az bir kere Amerika’ya giriş yapmanız şart.

Green Card Bana Hangi Hakları Verir ? (Avantajları)

Amerika’da yaşama, çalışma, okuma gibi hayalleriniz varsa yeşil kart sizin için büyük bir nimettir. İşte Green Card sahibi olmanın avantajları ;

 • Hak sahibi kişi , yirmi bir yaş üstünde olmayan tüm evlatları ve eşi birleşik devletlerde süresiz oturma iznine ve çalışma hakkına sahiptir.
 • Green Card sahibi kişiler eyaletten eyalete seyahat edebilir ve Amerikan ehliyeti sahibi olabilirler.
 • Amerikan Vatandaşlarından tek fark olarak kişi seçimlerde aday olma veya oy kullanma hakkına sahip değildir. Bunun dışındaki tüm imkanları ve yasal hakları vatandaşlarla eşit seviyededir.
 • Şahsınıza ait bir iş yeri kurma hakkına sahip olursunuz , Amerika’da resmi bir şirket kurabilirsiniz.
 • Oturma izni sahipleri , Amerika’da Üniversite Bursu alabilirler. Normalde bu bursu almak yabancı bir öğrenci için imkansıza yakındır. Ayrıca devlet liselerinde ve okullarında ücretsiz eğitim hakkına da sahiptirler.

green card kalktı mıGreen Card, Donald Trump‘ın başkanlığından itibaren şaibeli bir hal almaya başladı. Trump göçmen karşıtı politikalarıyla tanınan bir lider. Bu nedenle Green Card yerine ülkesine katkıda bulunacak kişilere göçmenlik hakkı verme taraftarı. Senato ile bu yönde çalışmaları var. Henüz Green Card sisteminde bir değişiklik yok fakat olma ihtimali de var. Amerika ekonomisinin eski gücünde olmaması ve ülkede göçmenlerin büyük bir sorun haline gelmesi göçmen sayısını en aza indirme çabalarını da beraberinde getiriyor.