Kendinize Ait Şirket Kurmak (Adım Adım)

tarafından
42

şirket kurmakKendi işinin patronu olmayı kim istemez ki? Sizde kolayca şirket kurabilir ve kendi işinizin patronu olup hayallerinizi bir tık öteye taşıyabilirsiniz. Şirket kurmak için gerekli cesareti kendinizde bulmalı ve gerekli olan sermayeyi toplamanız yeterlidir. Şirket kurma süreci size zor gelebilir veya strese sokabilir bu gibi durumlar da asla pes etmemelisiniz ve kendinize güvenmelisiniz.

Şirket kurmak ile ilgili bu makalemizde sizleri nelerin beklediğini ve hangi yükümlülükleri yerine getirmeniz gerektiğinden kısaca bahsedeceğiz. Makalemiz umarız şirket kurma yolunda sizlere yardımcı olur.

Nasıl Kendi Şirketimi Kurarım?

9 Adımda Şirket Kurmak

nasıl kendi şirketimi kurarım

  1. Şirket kurmak için tek başınıza sağa sola koşturacak olmayacağını bilmenizde fayda var. Bu sebeple alanında uzman bir muhasebeciden konu ile ilgili yardım alabilirsiniz. Kendi şirketinizi kurmak istiyorsanız bu konuda ilk adım olarak bir serbest muhasebeci mali müşavir ile anlaşmanız sizin için öncelikle ve en faydalı adım olacaktır. Çünkü mali müşavirler bu işlerin içerisinde yer aldıklarından hem tüm prosedürlere hakimdirler hem de sizin adınıza bir çok adımı kendileri halledebilirler.
  2. Şirket kurmak için mali müşavir ile anlaştıktan sonra ikinci adım ise kuracağınız şirketin türüne karar vermeniz olacaktır. Bu aşamada kuracağınız şirketin şahıs şirketi mi, anonim şirket mi yoksa limited şirket mi olacağına mantık çerçevesinde üzerinde birçok kez düşünerek karar vermelisiniz. Ayrıca mali müşavirinizden bu şirketler arasındaki farkları da detaylıca öğrenebilirsiniz.
  3. Üçüncü aşamada ise şirket kurmak için gerekli olan şirket ana sözleşmesini mali müşaviriniz ile hazırlamanızdır. Şirketin tüm mali yapısından sorumlu olan mali müşavir ile şirket sözleşmesi hazırlamanız en önemli adımlardan biri olarak sayılabilir. Şirket merkezi, ünvanı, sermayesi ve şirketin diğer temel dinamiklerinin yazılı olarak yer aldığı bu sözleşmenin olmazsa olmazlardan biri olduğunu bilmeniz gerekmektedir.
  4. Dördüncü adımda ise mali müşavir ile hazırlanmış olan bu sözleşmenin notere onaylatılması yer almaktadır. Büyük titizlikle hazırlamış olduğunuz bu sözleşmeyi mali müşaviriniz ile MERSİS sistemine kayıt ettikten sonra notere gitmek ve noterde ortaklarınızla bu sözleşmeyi imzalamanız gerekmektedir.
  5. Beşinci adımda ise vergi dairesinden vergi kimlik numaranızı almak yer alıyor. Şirket kurmak ve iş yeri açma hususunda gerekli olan vergi kimlik numarasının bir an önce alınmasında fayda olduğunu belirtmek gerekir. Vergi kimlik numaranızı vergi dairesinden aldıktan sonra bankaya giderek şirket sermayesinin 1/4’ünü yatırmak için uğrayabilirsiniz. Bankaya girmişken Rekabet Kurumu payını da yatırmayı unutmamalısınız. Ayrıca banka tarafından size verilecek olan banka dekontunu ise Ticaret Sicil Memurluğu’na iletmelisiniz.
  6. Altıncı adımda ise belgelerinizi eksiksiz bir biçimde tamamladıktan sonra ticaret sicil kaydını yaptırmak yer almakadır. Bu adımda şirket sözleşmesi, Rekabet Kurumu payı banka dekontu vb. şirket kurmak adına gerekli olan tüm belgeleri tamamladıktan sonra bu belgeleri Ticaret Siciline iletmeli ve kaydınızı oluşturmalısınız.
  7. Yedinci adımda ise imza sirkülerinin hazırlanması yer almaktadır. Bu adımda ise Ticaret sicil kaydı gerçekleştirildikten sonra şirketimiz artık tüzel kişilik kazanacaktır ve şirket kurma yolunda imza sirkülerini hazırlamalı ve notere tasdikletilmesi gereken tüm defterlerin tasdik işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  8. Sekizinci adımda ise işe başlama bildirimi yer almaktadır. Vergi dairesinin sizden istediği tüm belgeleri hazırladıktan sonra şirketinizin işe başlama işlemini başlatmış olursunuz ve vergi dairesinden vergi levhanızı alabilirsiniz.
  9. Dokuzuncu adımda ise ticaret ve sanayi odası kayıtları ve belediye kaydı işlemleri yer almaktadır. Bu adımda ise iş yeriniz için iş yeri açma ve izin ruhsatı, çevre temizlik vergisi gibi belediye hizmetlerini tamamlamanız gerekmektedir.

iş adamı olmak

Bu sayılan dokuz işlemi tamamladıktan sonra şirket kurmak için temel aşamaları tamamlamış olmaktasınız. Tüm bu adımların sizi yıldırmasına izin vermeyin ve asla pes etmeyin.