Kilo Çatlakları Nasıl Geçer?

tarafından
14

kilo çatlakları nasıl geçerKilo problemlerinin gittikçe artmasıyla doğru orantılı olarak kilo çatlakları daha sık karşılaşılan sorunlardan biri haline gelmiştir. Kilo kaybı ya da kilo fazlalığıyla vücutta oluşan çatlaklar, estetik ve güzellik açısından hoş görüntüler sergilememektedir. Sadece kilo değişimlerinden oluşmayan kilo çatlakları yaş, cinsiyet gibi temel unsurlara da bağlı olabiliyor. Bazı doktorlara ve araştırmalara göre çatlakların oluşumu kilo değişimlerinden kaynaklanmadığı, daha çok hormonal değişimlerden kaynaklandığı öne sürülmüştür. Buna bağlı olarak vücudumuzda bulunan elastin proteini, vücudumuzun gerilmesini sağlar.

Eğer bu elastin proteininde hasarlar oluşursa sürekli yakındığımız çatlaklar oluşur. Daha çok kadınlarda bacak ve karın bölgelerinde oluşan cilt çatlakları hormonal değişimlerin dışında kilo kaybı ile de oluşabilir. Özellikle hamilelik döneminde alınan kilolar doğum sonrasında verildiğinde kilo çatlakları ortaya çıkmaktadır. Tabii ki çoğumuzda bu çatlaklar az ya da fazla olarak bulunsa da bazı insanlar da bir tane dahi olmayabilir. Bu da genetik yapının bu tarz şeylere uygun olması ya da yukarıda bahsedilen gibi elastin proteininin hasar görmemiş olmasıdır. Peki kilo çatlakları nasıl tedavi edilir?

Kilo Çatlakları Spor Yaparak Tedavi Edilebilir

Spor yapmak ruhsal ve bedensel olarak her şeye iyi geldiği gibi kilo çatlakları için de iyileştirici etkiler ortaya koymaktadır. Koşu, yüzme, bisiklet gibi kardiyo hareketleri ile sarkan derilerinizi sıkılaştırarak güzel bir görünüme ulaşabilirsiniz. Yaptığınız her spor türü de sağlığınıza, bedeninize ve ruhunuza iyi gelecektir. Fakat spor yaparak giderdiğiniz çatlakların tekrar oluşmaması ve kendini salmaması için sporu bırakmamalı ve düzenli olarak yapmalısınız.

Soğuk Duş İle Kilo Çatlağı Tedavisi

Her ne kadar soğuk su ile duş alan birey sayısı az olsa da kilo çatlakları tedavisinde çatlakları yok edebilmek için soğuk su ile duş almalısınız. Çünkü soğuk su, kan dolaşımını hızlandıracak ve çatlaklarınızı yok edecektir. Bunu düzenli bir şekilde yapmanız olumlu sonuçlar doğuracaktır ve zamanla soğuk suya alışacak, yok edilen çatlakların tekrar baş göstermesini engelleyecektir. Soğuk su ile duş alımında kilo çatlağı giderici ve çatlak oluşumu ile ilgili kremleri de sorunlu bölgelerinize sürebilirsiniz.

cilt çatlakları

Bunun için doktora başvurmanız gerekebilir. Çünkü kilo çatlakları için renklerine göre derecelendirmeler vardır ve verilen krem tedavisi bu derecelere göre belirlenir. Bunu da doktor tavsiyesi üzerine yapmanız tavsiye edilir. Ayrıca dar kıyafetler giymeniz kan dolaşımınızı engeller ve çatlakların güçlenmesinde rol oynar. Bunun için sadece evde bile olsa bol kıyafetler giymeye özen gösterin.

Kilo Çatlakları Üzerine Düzenli Olarak Masaj Uygulayın

Sorunlu bölgelerinize krem ile masaj yapmak iyi gelecektir. Krem olmasa bile sadece masaj yapmanız da tavsiye edilir. Çünkü orada oluşan hareketlilik yine kan dolaşımını hızlandıracak ve kilo çatlakları barındıran bölgelere sinyaller gönderecektir. Böylelikle sinyal alınan yerlerde çatlaklar zamanla kaybolacaktır. Fakat masaj yapmak çoğumuza zor gelebilir ve bunu düzene sokmak biraz zahmetli olabilir. Bu sebeple sabırlı olup sakın vazgeçmeyin ve istediğiniz çatlaksız görünümü elde edin. Çatlaklarınızın rengi değişmeden yani pembe renk oluşumunda bu tedaviyi uygulamak size daha erken sonuçlar verecektir.

göbek çatlakları

Bu yüzden vücudunuzu tanımalı ve ona göre hareket etmelisiniz. Pembe renkten daha koyuya kaçan bir çatlak oluşumu var ise tedavisi daha uzun sürecektir. Bu anlatılan tedavi yöntemlerini sabırla ve düzenle uygulamanız dışında bir sonuç alamıyor iseniz uzman desteği ile kurtulmanız mümkündür. Uzman desteği ile yok ettiğiniz kilo çatlakları tekrar baş göstermemeli. Bunun için bu tedavi yöntemlerini hayatınıza dahil etmelisiniz.

Bu şekilde söylediklerimizi uygulayarak eminiz ki bu tarz sıkıntılardan kurtulacak ve daha iyi bir görüntüye sahip olacaksınız. Kendinize olan güveniniz eksilmesin aksine kendinizle barışık olun ve yaptığınız bu işte sonuna kadar emin adımlarla ilerleyin. Bu sayede büyük adımlar atmış olacaksınız. Kilo çatlakları kurtulması imkansız izler değildir.