Nasıl Ev Kredisi Çekilir?

tarafından
23

Herkes kiradan kurtulmak ve kendi evinde oturmak ister. Vatandaşlarında kira ödemek yerine kendi evinin parasını ödemesi için sizlere nasıl ev kredisi çekilir bununla ilgili bir makale hazırladık. Peşinat olmadan ev kredisi veren bankalar ve şartları bunun yanı sıra ev kredisi faiz oranlarını da yine makalemizde sizlerle paylaşacağız.

ev kredisi

Peşinat olmadan ev kredisi sunan bankaların kampanyaları her sene yenilenerek devam etmektedir. Hatırlayacağınız üzere 2011 yılı ocak ayına kadar bütün bankalar yüzde yüz oranında ev kredisi sağlarken 2010 yılında çıkarılan kanun dolayısıyla sadece yüzde yetmiş beşlik oranda ev kredisi sağlayabilmektedir. Ayrıca aynı kanunda yer alan ticari iş yeri alacak olan vatandaşların bunu konut kredisi ile karşılamak istemeleri durumunda bankalar yüzde elli oranında konut kredisi sağlayabilmektedir. Cebinde hiç nakdi bulunmayan vatandaşlar ise bu durumdan kötü etkilenmiş ve konut sahibi olabilmek amacıyla kendilerine başka bir yol aramaya başlamışlardır. Cebinde parası olmayan bu vatandaşlar için hiç peşinat ödemeden ev kredisi veren bankaları ve bundan nasıl yararlanabilecekleri sizler için araştırdık.

Peşinat olmadan ev kredisi veren bankalar hangileridir?

konut kredisi kimlere çıkar

Artık günümüzde birçok banka peşinat olmadan alınacak evler için yüzde yüzü için konut kredisi olanağı sağlamaktadır. Peşinatsız ev kredisinden yüzde yüz oranında yararlanabilmenizi için belirli şartları taşımanız gerekmektedir. Bankalar açısından tüm bu şartları taşıdığınız durumda Odeabank, Akbank, Garanti Bankası ve Finansbank olmak üzere birçok kamu ve özel sermayeli bankalar size peşinat olmadan yüzde yüz oranında ev kredisi verebilmektedir.

Peşinat olmadan konut kredisi şartları neler?

Peşinat olmadan ev kredi veren bankaların talep ettiği şartların en başında ipotek değeri yer almaktadır. İpotek edilecek olan evin sizin üzerine olması gibi bir şart bulunmamakla birlikte ev eşinize, arkadaşlarınıza veya herhangi bir akrabanızın üzerine olmasında bir sakınca yoktur. Bu şekilde peşinat olmadan yüzde yüz oranında bir ev kredisi çekebilirsiniz. Bu şekilde sistem size alacağınız ev için kanun gereği yüzde yetmiş beş oranında kredi verecek kalan yüzde yirmi beş oran ise ipotek değeri üzerinden tüketici kredisi verilerek karşılanmaktadır.

Parasal değer olarak belirtmek gerekirse alınacak olan evin değerinin 200.000 TL olduğunu varsayarsak bu paranın %75’i yani 150.000 TL’si konut kredisi olarak kalan 50.000 TL’si ise ipotek edilen ev üzerinden tüketici kredisi ile verilecektir.

İpotek değeri olan evi olmayan nasıl yüzde yüz ev kredisi alabilirler?

Eğer ipotek değeri olan bir eviniz yok ise veya ipotek gösteremiyor iseniz üzülmenize gerek yok bunun için bir başka yol ise ekspertiz raporudur. Ekspertiz raporları yüksek çıkarılması durumunda bankalar konut kredisi başvurusundan sonra gelir gider tablolarını inceleyerek SPK lisansına sahip değerlendirme firmalarının eksperlerini evi incelemek üzere göndermektedir. Banka ekspertiz raporunda yer alan mülk değerine göre vatandaşlara konut kredisi imkanı sağlamaktadır. Eğer ekspertiz alınacak olan evin değerini yüksek tutar ise yüzde yüz kredi alma imkanına sahip olabilirsiniz.

faizsiz ev kredisi

Bankalar ekspertiz raporunda belirtilen mülk değerine göre kredi olanağı sunduğu için şayet ekspertiz alınacak olan mülkün fiyatını yüksek tutarsa tamamını kredi almış olursunuz.

Ev kredisinin geri ödemesi nasıl belirlenir, Size ne kadar kredi çıkar?

Bankaların sunduğu ev kredisi ile ev sahibi olacakların merak ettiği bir başka soru ise kendilerine ne kadar kredi çıkacağıdır. Konut kredisinde genel manasıyla kredi limiti belirlenmese de en önemli noktalardan biri vatandaşın kredi notudur. Bunun yanı sıra alınacak evin bulunduğu konum ve kredinin çekileceği bankadır. Eğer geçmiş dönemlerde bankalardan almış olduğunuz kredi veya kredi kartları ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamış iseniz birçok avantajdan faydalanabilirsiniz.