Nasıl Root Atılır? (Tüm Android Cihazlar İçin)

tarafından
15

nasıl root atılırBir telefona root atmak demek, o telefonun sistem dosyalarına erişim, düzenleme ve silme gibi işlemleri yapmamıza imkan verir. Bunu yapmak isteyenler nasıl root atılır çok iyi bilmelidir. Bu sayede Android telefonun sistem dosyalarında çeşitli değişiklikler yapmamıza olanak tanımasının yanı sıra root gerektiren uygulamaların da kullanımı sağlar. Root atmak tüm sistem ve yüklü uygulamaların yönetici olarak çalıştırılmasını ve kullanımını sağlar. Bu sayede sistem dosyalarına erişebilir ve onları silebilme yetkisine sahip olursunuz. Peki nasıl root atılır?

Kolay Root Yöntemi Adımları (2 Adımda Nasıl Root Atılır?)

  1. Andorid cihazlarınız için ayarlar menüsüne girerek menünün en alt kısmında yer alan cihaz hakkında bölümüne girip yapım numarasını yazan yerin üzerine tıklamalı ve geliştirme numarasını birkaç tıklama sonrası elde edeceksiniz. Geliştirme numarası yerine derleme numarası da yazabilmektedir. Cihaz hazır olduğunda ayarlar menüsüne girerek geliştiri menüsünün aktif olduğunu göreceksiniz. Bu sayede menü içerisinde usb hata ayıklama modu aktif hale gelmiş olur.
  2. Bu mod aktif hale geldikten sonra cihanız rootlama işlemi için hazır duruma gelmiş demektir. Bilgisayarınıza indireceğiniz herhangi bir rootalama programı ile root işlemine başlayabilirsiniz. Böylece nasıl root atılır soruna yanıt bulmuş oluyoruz. Bazı rootlama uygulamaları bilgisayara bağlı cihazı otomatik olarak algılar ve root işlemlerine başlar ayrıca herhangi bir şey yanlış gitmesine karşılık telefonun yedeğini alır. Root işlemi yalnızca birkaç dakika sürer. Bundan sonra usb bağlantısı kesilerek rootlama işlemi sona erdirilir.

Root İşleminin Faydaları

Nasıl root atılır sorusunu sizler için cevaplamış olduk. Android cihazlara root atmak cihazınızın sınırlarını en derin şekilde kullanmasını sağlar ve kişisel kullanımı artırır. Tüm özellikler kullanıcılara açılmış olur ve cihazı istediğiniz gibi kullanabilme imkanına kavuşmuş olursunuz. Fakat cihaza root atılması durumunda cihazınız garanti kapsamından çıkmış olur. Herhangi bir sıkıntı çıkması durumunda bir unroot uygulaması ile sistem eski haline getirilmelidir.

root zararlı mı

Nasıl root atılır sorusundan sonra root atmanın sağladığı faydalardan bahsedelim biraz. Root atmak cihazınızın görünümünü kontrol etmenize olanak sağlar. Root işlemi sonrasında cihazın tüm dosyalarına erişim sağlanabilir. Hiçbir sınırlamaya tabi olmaksızın cihazın tüm özellikleri yönetilebilir hale gelir. Pil simgesinin renginden tüm görünüm özelliklerine kadar her şey görsel olarak özelleştirilebilir.  Cpu tam kontrol edilebilir hem işlemci hem de grafik kartında yer alan limit ortadan kaldırılabilir. Cihaza kurulmuş ve kaldırılamaz olan uygulamaların kaldırılması, uygulamaların yedeklenmesi, geri yüklenmesi vb. uygulamalar için kolay uygulama kontrolü sağlar.

Cihaz içerisinde yer alan uygulamaların tam kontrolü sağlar. Ayrıca denetim komple sizin elinize geçer. Root işlemi ile cihazı şekillendiren tüm romlar kullanılabilir. Root ayarı yapılmış tüm uygulamalar kaldırılabilir. Cihazın ses, performans, hafıza vb. kontrol edilemeyen birçok ayarı kontrol edilebilir hale gelir. Önceden yüklü gelen uygulamalar cihaz hafızasından kaldırılabilir, silinebilir veya taşınabilir hale gelir. Gereksiz gördüğünüz her şeyi silebilir isterseniz SD kartınıza taşıyabilirsiniz. İşletim sisteminiz hızlanır ve DNS ayarlarınızı istediğiniz gibi yönetmenize olanak sağlar. Pil sürenizi uzatır.

kolay root atma

Bu sebeple android işletim sitemini kullanan hangi cihaz olursa olsun kolayca root atabilirsiniz. Normal olarak kullandığımız telefonun tam yetkisine sahip değilizdir.  Bu yetkilerin tamamına sahip olabilmek için root atmak gereklidir. Root atma konusunda çekincelere sahip olabilirsiniz. Çünkü hangi marka telefon olursa olsun root işlemi sonrası akıllı cihazınız garanti dışında kalacaktır. Fakat daha önce de bahsettiğimiz gibi un-root uygulaması ile root işlemi eski haline getirilmiş olur. Rootlanmış cihaz ile her türlü kod betiğine ve her türlü fonksiyona ulaşıp müdahale edebileceksiniz. Böylece nasıl root atılır? Ve root atmanın faydalarını öğrenmiş olduk.