ÖSYM Aday Şifremi Unuttum ? (Çözüm)

tarafından
35
ösym şifremi unuttumÖğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi web sitesinin aday işlemleri sayfası üzerinden birçok işinizi kolaylıkla halledebilir ve bilgi alabilirsiniz. Yükseköğretim Kurumları ile ilgili birçok işlem bu sayfadan gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında eğitim ve sertifikasyon işlerinizin de birçoğuna buradan erişim sağlarsınız. Örnek verecek olursak ; üniversite sınavına nasıl kayıt olunur sorusunun cevabı ÖSYM merkezlerinden birinde gidip aday şifrenizi aldıktan sonra paranızı yatırmaktır. Sınava girdikten sonra yks sınav sonuçları ve üniversite sınavı sonuçları da burada duyurulur. Diploma notunuzu da buradan güncellersiniz. En son tercih işlemlerinizi onaylayıp okuyacağınız üniversite ile geleceğinize yön vermenizde bir aracı olan web sayfası da burasıdır. Bu nedenle ösym ais şifresi çok önemlidir. Ösym şifremi unuttum dememek için mutlaka kayıt esnasında size verilen aday bilgilerinin bulunduğu kağıt haricinde başka bir yerde güvende tutabileceğiniz bir kağıda ösym aday şifrenizi not alınız. Şifreniz çok fazla özel karakter de içereceğinden hatırlaması zor olacaktır. Not almadığınız takdirde unutma ihtimaliniz çok yüksektir. Sonrasında zahmete girmemek için bu tip şeylerde önlemli olmanız en doğrusudur. Peki artık bunları konuşmak ve düşünmek için çok geç ise ne yapabiliriz ? ÖSYM Şifrem kayboldu ne yapmalıyım ?

ösym şifresi almak

Eğer ÖSYM ile haşır neşirseniz ve şifrenize de erişim sağlayamıyorsanız yan tarafta gördüğünüz sayfa üzerinde harcadığınız vakit ve sabrın çok olduğunu tahmin etmek pek zor değil. ÖSYM sistemine giriş yapabilmek için “T.C. Kimlik Numarası veya YU Numarası” ile birlikte “Şifre” bulundurmanız gerekiyor. Tüm bunları doğru bir şekilde sağladığınız takdirde hesabınıza giriş yapabilecek ve bütün işlemlerinizi oturduğunuz yerden tek tık ile halledebileceksiniz. Artık kayıt dönemlerinde üniversitenin bulunduğu şehre gitmek bile gerekmiyor. Kayıtlar dahi internet üzerinden yapılabiliyor.

ÖSYM Şifre Yenileme

  1. Ösym Ais sayfasına giriş yapıyoruz.
  2. Üst kısımda bulunan ekran görüntüsünde görüldüğü üzere “Şifremi Unuttum” yazılı yere tıklıyoruz.
  3. Daha sonra karşımıza bizden TC Kimlik veya YU numaramızı isteyen bir sorgulama ekranı gelecek. Bilgileri doldurup alttaki güvenlik kodunu girdikten sonra İleri yazan butona tıklıyoruz.
  4. En önemli sayfalardan birine gelmiş bulunmaktayız. Burada sizin kolay erişilemeyecek kimlik bilgileriniz sorgulanıyor. İki seçeneğiniz var. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (Yeni Kimlik almış olanlar burayı seçsin) , Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı (Eski Kimlik sahipleri burayı seçmeliler)
  5. Seçimi yaptıktan sonra yeni kimliklerde seri numarasını eski kimliklerde ise sıra ve cüzdan numarası gibi bize özel bilgilerimizi giriyoruz. Bütün bunların sizin ve geleceğinizin güvende tutulması için yapıldığını unutmayınız , lütfen adımları titizce uygulayıp şifrenizi yenileyiniz.
  6. Bilgileri doğru girip tekrar ileri butonuna tıkladığınız takdirde Güvenlik Sorusu sayfasına yönlendirileceksiniz. Bu soruları ÖSYM kaydınız esnasında cevaplamıştınız. Sorulara aynı cevapları verip hesabın size ait olduğunu kanıtlamak durumundasınız. Örneğin “En sevdiğin yemek nedir? Cevap: patlıcan kebabı” gibi sorular bulunur.
  7. Güvenlik sorularını da doğru yanıtladıktan sonra hesabınıza yeni bir şifre koyup erişim sağlayabilirsiniz. Eğitim hayatınızda başarılar dileriz.

ÖSYM Şifremi Yenileyemiyorum Ne Yapmalıyım ?

e devlet ösym
Eğer yukarıdaki işlemleri doğru bir şekilde uygulayıp tamamen kayıt esnasında ÖSYM’ye sağladığınız geçerli ve size ait olan bilgileri kullandığınız takdirde şifre yenileme işleminiz gerçekleşmiyor yahut hata veriyor ise mutlaka size en yakın ÖSYM merkezine başvurmalısınız. Sınav ve tercih dönemlerinde sorun yaşamamanız adına bu önemlidir. Bu gibi işlemleri ertelememenizi tavsiye ederim. Son zamanlara bırakmanız durumunda yoğunlukla karşılaşabilir ve işlerinizde aksamalar yaşayabilirsiniz.