Protez Saç Nedir?

tarafından
19

protez saç nedirİnsanlar güzel görünmek için türlü türlü yollara başvururlar. Bir sürü cilt maskeleri, cerrahi müdahaleler, detokslar ve doğal tarifler gibi. Bunlar arasında en önemlisi saçtır. Bundan dolayı kellik sorunu yaşayanlar için protez saç icat edilmiştir. Çünkü karşımızdaki insanın dış görünüşüne baktığımız zaman saçın bakımlı ve güzel durması onun hakkında güzel düşünmemizi sağlar.  O yüzden saçımıza bir sürü bakım yapar ve değişimi ile uğraşırız. Halk arasında şikayet edilen bir konu ise saç dökülmesidir. Genelini erkek bireylerin oluşturduğu ve neredeyse her yaşta görülebilen bir durumdur.

Cilt hastalığı ya da ciddi bir hastalık söz konusu olmadığı takdirde saç dökülmenin çözümleri vardır. Bunlardan biri yeni gelişen protez saç tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, tamamıyla doğal saçtan oluşur. Saçsız ya da seyrek olan bölgelere özel yapıştırıcılar sayesinde bu doğal saç eklemesi yapılır. Hastanın istediği şekilde saç şekillendirmesi yapılabilir. Çok büyük bir cerrahi müdahalede bulunmadan ufak bir operasyon ile halledilir. Memnun kalınmadığı takdirde eski görünüme dönülebilir. Her yaş ve her cinsiyete uygulanabilen protez saç tedavi yöntemi cilt hastalığı olan bireylere tavsiye edilmez. Aynı zamanda yaş sorunu olmasa bile çocukluk çağında olan bireylere de zorunlu kalınmadığı takdirde uygulanması tavsiye edilmez. Kemoterapi ve radyoterapi gibi ciddi tedavi yöntemlerinden sonra bu protez saç uygulaması hastalar açısından motivasyon kaynağı olabilir. Yöntem günümüzde daha sık kullanılmaya başlanırken memnun kalanların sayısı da artmaktadır.

Protez Saç Kullanımı

Uygulanan yöntemle bireylere doğal saçı ile istediği her aktiviteyi yapabilmektedir. Diledikleri gibi duşa girer, saçlarını tarar ve saçlarına istedikleri gibi fön uygulayabilirler. Tedaviden hemen sonra diledikleri gibi kullanabilirler. Ancak cildin rahat nefes alabilmesi, hava ve suyun geçirgenliği mümkün olması bu durumun temizliği açısından çok önemlidir. Bu sebeple bakımın yapılması ve bunlara dikkat edilmesi gerekir.

protez saç fiyatları

Kullandığınız her saç bakım ürünü, kaliteli olması ile birlikte tedavi edilen protez saç üzerine de uygulanabilmektedir. Burada bakım ürününün kalitesi her durumda önemli olduğu gibi tedavi edilen saçta da önemlidir. Uygulanan yöntemden sonra kişinin bulunduğu ortama göre; ısı ve havanın değişkenliğine bakılarak bakım rutini değişkenlik gösterir. Kiminde iki hafta süresi varken kiminde beş haftayı bulabilmektedir. Bu saçın ömrü saç yapısına ve bakımına bağlıdır. Saç yapısının güçlü olduğu bireylerde 4-5 seneyi bulabilmekteyken canlılığını yitirebilen saçlarda 1-2 sene durabilmektedir.

Protez Saç Fiyatları

Gidilen firmaya göre farklılık gösteren protez saç uygulaması için 300 ve 1.500 Amerikan doları arasında bir fiyat biçilmektedir. Ayrıca uygulama bittikten sonra kullanılan saç bakım ürünleri ise 30 TL ile 90 TL arasında değişmektedir. Saçınızın güzel görünmesi ve uzun süreli kalmasını istiyor iseniz bakımını doğru ve düzenli olarak yapmalısınız. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece size verilen süre içerisinde saçınızda hiçbir değişiklik ya da dökülme oluşmayacaktır.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

protez saç vs saç ektirme

Saç dökülmesi genellikle genetik yapı ile oluşmaktadır. Kadın ve erkeklerde görülen bu rahatsızlık belli yaşlara gelindiğinde kendisini göstermektedir. Ciddi bir hastalık sonucu ya da önemli bir kaza sonucu belirli bir sürede de olsa saç dökülmesine yol açabilmektedir. Kalıcı bir durum olarak gözükmeyen bu durumlarda kısa süre içerisinde tekrar saç çıktığı gözükmektedir. Fiziksel stresler dışında duygusal streslere girmekte bu durumu tetikleyebilir. Aşırı stres ve üzüntü saçınız dökülmesinde önemli rol oynayabilir ve bu durumu engelleyebilmek adına stresle baş edebilmesiniz; sadece saçınız değil genel sağlığınız için. Alınan fazla A vitamini ile eksik olan B vitamini de saç dökülmelerinde rol oynamaktadır. Bağışıklık sisteminin bozulması ve aşırı kilo kaybı vücudunuz için kötü bir durum teşkil ettiği gibi saç durumunuzu da etkileyebilmektedir. Tüm bunları göz önüne alarak saç sağlığınızı koruyabilirsiniz. Yine de elinizde olmayan nedenler saçınızı kaybetmenize yol açabilir. Protez saç iyi bir çözüm yöntemi olarak size bu aşamada yardımcı olabilir.