10 Kilo Verdiren Ramazan Diyeti

tarafından
20

İnsanların birçoğunun muzdarip olduğu kilo probleminin ortaya çıkmasında birçok faktör rol oynar. Hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenme bunların başta gelenleridir. Genel olarak Ramazan ayında kilo alınacağına yönelik yanlış bir yargı vardır. Elbette yediğimize ve içtiğimize dikkat etmezsek Ramazan ayı sonunda beklenmedik derecede çok kilo alabiliriz. Lakin bunun aksi de mümkün. Kilo vermek düşünüldüğü kadar zor değil. İnsanlar bunun için onlarca ilaç takviyesi, geçersiz bitkisel yöntemler peşinde hem para hem vakit hem de sağlıklarını harcıyorlar. Gelin bu Ramazan bütün bunları bir kenara bırakıp ramazan diyetimizi uygulayarak hayalimizdeki kiloya ulaşalım.

Öncelikle belirtmek isterim ki bu tip diyetler sağlık problemi olan kişiler için verimsiz olacaktır. 10 Kilo olarak belirtilen değer diyeti düzenli bir biçimde uygulamış kişilerin elde ettiği ortalama sonuçlara göre söylenmiştir. Bu diyeti uygulamadan önce kesinlikle doktor tavsiyesi almanızdan yanayız. Baş dönmesi, tansiyon düşmesi, şeker düşmesi ve benzeri durumlarda diyeti uygulamayı derhal bırakmalısınız.


Ramazan ayında kilo vermek istenmesinin en büyük sebeplerinden biri de oruçluyken kilo verme fikridir. Günün büyük bir bölümünde zaten aç olacağını hesaba katan kişi bu sabrı sayesinde kilolarından da kurtulma hayali kurmaya başlar. Bu doğru bir fikirdir ! Hızlı kilo vermek , nasıl hızlı kilo veririm , bir haftada 10 kilo vermek , doğal kilo verme yöntemleri , yağ eriten diyet , göbek yağı yakma ve basenlerden kurtulma gibi birçok soruyu Google üzerinde arayan kişilere hem mantıklı hem de sağlıklı bir cevap olarak Ramazan ayında kilo verdiren diyetimizi paylaşıyoruz.

Bu diyet listesi 1 hafta için hazırlanmıştır. Haftalık diyet listesi 1 ay boyunca her hafta başa dönerek uygulanmalıdır.

Diyet yapmanın ve zayıflamanın bir diğer önemli kuralı ise bol bol su tüketmektir. Gün içinde su içemeyeceğiniz için iftar ve sahur arasında içebileceğiniz kadar su içmelisiniz. Bu hem metabolizmanızı hızlandıracak, hem de yağ yakmanıza yardımcı olacaktır.

RAMAZAN DİYETİ

1.Gün

Sahur : Pişirirken çok az yağ kullanılmış bir tabak pirinç pilavı ve kayısı hoşafı.
İftar : Kıymalı yumurta, yağsız salata, ayran ve aşırıya kaçmamak kaydıyla meyve
 

2.Gün

Sahur : Pişirirken çok az yağ kullanılmış bir tabak pirinç pilavı ve kayısı hoşafı.
İftar : Taze veya kuru fasülye (etli olması daha iyi olacaktır) , bulgur pilavı ve şekersiz güllaç
 

3.Gün

Sahur : Light (yağsız) ve protein içerikli makarna , (kıyma ve peynir benzeri besinlerle makarnanızı zenginleştirin)
İftar : Dolma (Ne dolması yapmak istediğinize siz karar verebilirsiniz), yoğurt, sınırsız meyve
 

4.Gün

Sahur : Birkaç parça az yağlı börek ve istediğiniz kadar şeker atılmamış çay
İftar : Tavada veya fırında yağsız pişirilmiş 8 parça köfte , ayran , bulgur veya pirinç pilavı, şekerinizi dengelemek için diyet tatlı
 

5.Gün

Sahur : Birkaç parça az yağlı börek ve istediğiniz kadar şeker atılmamış çay
İftar : Madımak veya ıspanak benzeri demir açısından zengin yeşillik yemeği (etli olması tavsiye edilir), her zamanki gibi yoğurt.
 

6.Gün

Sahur : Haşlanmış patates salatası (baharat kullanımı abartıya kaçmadan olabilir yağ ise minimum miktarda kullanılmalıdır)
İftar : Sarma ( lahana veya yaprak olabilir yağ miktarına dikkat ediniz ) , yanında ayran veya yoğurt tüketebilirsiniz. Az miktarda meyve ile kan şekerinizi dengeleyin.
 

7.Gün

Sahur : Pişirirken çok az yağ kullanılmış bir tabak pirinç pilavı ve kayısı hoşafı.
İftar : Yağda pişirilmemiş veya kavrulmamış olmak şartıyla tavuk. Haşlama veya ızgara olabilir. Baharat kullanabilirsiniz. Yanında karbonhidrat olarak pilav veya haşlanmış patates tercih edebilirsiniz. Yanında şekersiz muhallebi veya sütlaç tüketebilirsiniz.
Doktorunuza danışıp sağlınıza zarar vermeyeceğinden emin olduktan sonra ramazan boyunca bu diyeti uygulayarak yaza fit bir şekilde girin ! Hepinize hayırlı ramazanlar.