Türkiye’nin En İyi 10 Üniversitesi

tarafından
32

türkiyenin-en-iyi-üniversiteleri

Her yıl dünyanın çeşitli merkezlerinde ve Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamaları yapılıyor. Her sıralama farklı kriterleri baz aldığı için kimi zaman bu durum tartışmalara yol açıyor. Fakat yine de yapılan sıralamalar birçok konuya ışık tutuyor. En iyi üniversite denilince akla gelen birçok kalıplaşmış Türk üniversitesi mevcut. Bu sene tercih yaparken hangi üniversiteyi tercih etmeliyim diye kendinize soruyorsanız makalemizi okumaya devam edin.

Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri

1)ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) / Ankara

odtüYakın zamanda ODTÜ bünyesinde yapılan bir araştırmada Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralandı. Araştırma, üniversitelerin akademik düzeylerine göre bir karşılaştırma ortaya koydu. Buna göre en üst sırada Orta Doğu Teknik Üniversitesi yer alıyor. Merkezi Ankara’da olan üniversite 62 yıldır eğitim veriyor. Geniş yerleşke alanı öğrenci için bir yaşam alanı niteliğinde. Bilindiği üzere yabancı dil öğrenimi konusunda da öğrenci için avantaj oluşturuyor.

2)Hacettepe Üniversitesi / Ankara

hacettepeAkademik kadroların üretkenliği ve niteliğine göre ikinci sırayı Hacettepe Üniversitesi alıyor. Hacettepe de Ankara merkezli devlet üniversitelerinden biri. Birçok geniş yerleşkeye sahip üniversitenin merkezi Sıhhiye Yerleşkesi sayılıyor. Bu alanda daha çok tıp, hemşirelik, diş hekimliği gibi bölümler bulunuyor. Hacettepe adını daha çok sağlık alanında duyursa da bünyesinde Hukuk, Eğitim, Mühendislik, Güzel Sanatlar gibi fakülteleri de barındırıyor. Bu fakülteler Beytepe Yerleşkesinde bulunuyor. Yerleşke içinde öğrenci yurtları, kütüphane ve çeşitli aktiviteler için özel alanlar öğrenciye sunuluyor.

3) İTÜ (İstanbul Teknik Üniversitesi) / İstanbul

itüİstanbul Teknik Üniversitesi ise Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında üçüncü sırada yer alıyor. Okul beş farklı yerleşkede eğitim veriyor. Merkez yerleşke Ayazağa Yerleşkesi. Diğer yerleşkelerden Maçka, Taşkışla, Gümüşsuyu ise tarihi bir doku içinde eğitim veriyor. Okul dünyada kurulan ilk teknik üniversitelerin arasında yer alıyor. Özellikle mühendislik bölümlerindeki başarılarla öne çıkıyor.

4)İstanbul Üniversitesi / İstanbul

istanbul-universitesi

Listenin dördüncü sırasında İstanbul Üniversitesi var. Tarihi çok eskilere dayanan okul, 12 farklı yerleşkede eğitim veriyor. İstanbul Üniversitesi ile özdeşleşen tarihi kapı merkez yerleşkede bulunuyor. Üniversite, sadece Türkiye’de değil uluslararası camiada da adından söz ettiriyor ve öğrencilerin yurt dışında yapacakları çalışmalara destek sunuyor. Üniversite bünyesinde bulunan zengin kütüphaneler, teknolojik altyapıya da sahip.

5)Bilkent Üniversitesi / Ankara

bilkentListeye beşinci sıradan Bilkent Üniversitesi dâhil oluyor. Bilkent Üniversitesi, Ankara’daki özel üniversitelerden biri, hatta ilk özel üniversitemiz. Öğrenciye sunduğu fiziki imkânlar ve verdiği eğitimin kalitesiyle adından söz ettiriyor. Özellikle uluslar arası başarıları, öğrencilere sunduğu yurt dışı imkânları, nitelikli akademik kadrosu ile tercih sebebi oluyor.

6)Ankara Üniversitesi / Ankara

ankara-üniversitesiAnkara Üniversitesi, akademik üretkenlik ve nitelik açısından altıncı sırada yer alıyor. Türkiye’nin tarihi üniversitelerinden biri olan okul, geleneğiyle de öne çıkıyor. Türkiye’nin ilk Hukuk Fakültesini bünyesinde barındırıyor. Mektebi Mülkiye adıyla anılan Siyasal Bilgiler Fakültesi hala alanında en iyiler arasında yer alıyor. Ankara Üniversitesi Tıp, Psikoloji, Hukuk gibi pek çok alanda eğitim veriyor.

7)Gebze Teknik Üniversitesi / Gebze

Gebze Teknik ÜniversitesiTürkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamasında Gebze Teknik Üniversitesi yedinci sırada yer alıyor. 22 yıllık geçmişe sahip enstitü temelleri üzerine 2014’te kurulan üniversite, genç sayılabilecek tarihine rağmen oldukça başarılı. Teknolojik alt yapısı ve nitelikli akademik kadrosuyla adından söz ettiriyor. Özellikle konumu açısından avantajlı olan üniversite organize sanayi bölgesine, TÜBİTAK’a kolay ulaşılabilecek uzaklıkta. Çeşitli projelerde yer almayı hedefleyen öğrenciler için üniversite, eşsiz bir fırsat sunuyor.

8)Ege Üniversitesi / İzmir

ege üniversitesiListenin sekizinci sırasında Ege Üniversitesi yer alıyor. İzmir’in köklü üniversitelerinden biri olan okul 62 yıldır bölgesini ileri taşıyan çalışmalar yürütüyor. Aynı zamanda Türkiye’deki en büyük yerleşkeye sahiplik ediyor. Bünyesinde rasathane, su ürünleri tesisleri, üretme çiftliği gibi öğrenciyi pratik anlamda geliştirecek birçok tesis bulunuyor. Aynı şekilde günümüz gelişmelerine uygun, nitelikli kütüphanesi, sergi alanları, spor tesisleri gibi öğrenciyi her anlamda geliştirecek imkânları da tercih sebepleri arasında yer alıyor.

9)Gazi Üniversitesi / Ankara

gazi üniversitesiTürkiye’nin en köklü okullarından Gazi Üniversitesi Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında dokuzuncu sırada bulunuyor. Ankara’da konumlanan üniversite beş yerleşkede eğitim veriyor. Başarılarıyla öne çıkan Tıp, Eğitim, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk Fakülteleri köklü ve nitelikli bir eğitim sunuyor. Aynı şekilde sanat eğitimi konusunda da Türkiye’nin öncü üniversitelerinden biri sayılıyor. Özellikle kendi alanlarında ses getiren başarılara sahip mezunları, üniversitenin eğitimi hakkında ışık tutuyor.

10)Boğaziçi Üniversitesi / İstanbul

boğaziçi üniversitesiOnuncu sırada ise Boğaziçi Üniversitesi yer alıyor. İstanbul’da bulunan okul, köklü bir tarihe sahip ve uluslar arası mecrada da başarılarından söz ettiriyor. Üniversitenin nitelikli akademik kadrosu özellikle dikkat çekiyor. Avrupa Üniversiteler Birliği tarafından akademik ve idari yetkinliği onaylanmış durumda. Beş yerleşkede eğitim veren okul, öğrencilerin iş yaşamına hazırlanmasında etkin rol oynuyor. Öğrenim dili olarak İngilizceyi kullanan okul, öğrencilerin yabancı dillerini geliştirmesine de katkı sunuyor.

Üniversiteye giriş sınavlarının geçmesiyle öğrenciler, doğru tercih yapabilmek için araştırmalarına başladı. ODTÜ bünyesinde yer alan URAP Araştırma Merkezi’nin sıralaması bu şekilde olsa da öğrencilerin tercih yaparken daha incelikli düşünmeleri ve kendi hayallerine en uygun tercihi yapmaları gerekiyor. Bir üniversiteden beklentinin ne olduğu hakkında düşünmek önem taşıyor. Türkiye’de birçok nitelikli okul öğrenciye bir gelecek sunmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca eğitiminizi Türkiye’de değil de yurt dışında alma hayaliniz varsa fakat maddi imkanlarınız yetmiyorsa Yurt Dışında Ücretsiz Üniversite Okuyabileceğiniz 8 Ülke makalemizi okumanızı tavsiye ederim.