WordPress Tema Yapma Rehberi

tarafından
54
responsive wordpress teması yapmakWordPress, kendine kafa tutabilecek düzeyde bir rakip firmaya dahi piyasasında yer vermeyecek kadar büyük ve yaygın bir açık tabanlı blog altyapısı. Bu kadar çok kişi bu alt yapı üzerine web sitelerini inşa etmişken ve halen yenileri ediliyorken wordpress teması yapma konusu da gündemden hiç düşmeyen konulardan biridir. Themeforest üzerindeki piyasanın hızını ve kazançların büyüklüğünü gören kişiler nasıl wordpress teması yapılır diye araştırmalara ışık hızıyla koyuluyorlar. Öncelikle belirtmek isterim ki gerçekten profesyonel wordpress teması yapmayı veya seo uyumlu wordpress tema yapma kısmını iyice kavrar ve bu alanda kendinizi ilerletirseniz hayal edemeyeceğiniz kadar çok para kazanabilirsiniz. Lakin hiçbir iş kolunda olmadığı gibi blog teması yapma işi de öyle sanıldığı gibi kolay değildir. Blog yazmak bazı temeller oturtulduktan sonra herkesin başarıyla gerçekleştirebileceği bir uğraştır. Fakat iş alt yapı geliştirmeye kodlarla uğraşıp hayal gücünün sınırlarını zorlayarak çizimler yapmaya gelince belli bir potansiyel, bilgi birikimi ve her ne kadar bir çok kişi kabul etmese de Allah vergisi hayal gücüne ihtiyaç duyulur. Hayal gücü sonradan geliştirilebilse de bazıları yaratıcı olarak doğarlar. Bazılarıysa hiç yaratıcı değildir fakat beyinleri bir bilgi deposu gibi çalışır edindiği bilgiyi unutmaz. İşte bu iki farklı insan tipi wordpress teması yapma işinde iki farklı aşamada yer alır. Hayal gücüne sahip olan temayı çizer, ezberi kuvvetli ve öğrenmeye yatkın olan kodlar. Gelin bu aşamaları birer birer inceleyelim.

1)Tema Tipi Seçimi

wordpress para kazanma

Şu an sizin grafiker olduğunuzu varsayarak tema çizimi yapacağınızı düşünüyorum. Bu tip çizimler bilgisayar üzerindeki profesyonel photoshop programları ile yapılır. En çok kullanılan ise Adobe Photoshop programıdır. Hala kendi kendinize nasıl tema çizilir diye soruyorsanız önce bu konu üzerinde detaylı kapsamlı araştırmalar yapmanızı tavsiye ediyorum. Bu işe herkes yatkın değildir. Bazı şeylerde zorlamamak gerekir. Yatkın olmadığınız bir işte uzmanlaşmaya çalışıp kendinizi hırpalamak yerine yatkın olduğunuz bir işte emek harcamak ve yükselişinizi görmek size daha mutlu, tatmin edici yaşam koşulları sağlayacaktır. Konuyu dağıtmadan kaldığımız yerden devam edecek olursak, WordPress sadece blog siteleri için kullanılması uygun olan bir sistem değildir. Alışveriş sitesinden tutun haber sitesine kadar her kategoride web sitesi wordpress alt yapısı kullanılarak kurulabilir. Durum böyleyken sizin temanızın hangi kategorideki site üzerinde kullanılacağına karar vermelisiniz. En çok satan wordpress temaları ile ilgili Themeforest üzerinde bir gezinti yaparak müşteriler neleri talep ediyor bakmalısınız. Tabi bunu ticari amaç güdenler için söylüyorum. Zaten kendiniz kullanmak üzere tasarım işine giriştiyseniz buraya gelene kadar bu gibi şeylerin kararını vermiş olmanız gerekir. Birkaç tema tipi örneği ;

  • WordPress Alışveriş Teması
  • WordPress Haber Teması
  • WordPress Portfolio Teması
  • Kişisel WordPress Temaları
  • WordPress e ticaret teması
  • WordPress seo uyumlu tema
  • WordPress kişisel blog teması

2)Benzer Temalara Bakış

seo wordpress themes

Evet ilk aşamayı atlattık. Başladık , başlamak bitirmenin yarısıdır derler biz de işimizi yarıladık. Bu kısımda ise seçtiğimiz tema tipiyle ilgili yapılmış tutan tasarımlara bakacağız. Neler yapılmış, neler yapılabilir. Genel olarak elzem olan şeyler neler. Hepsiyle ilgili kafanızda temel bir iskelet oluşturun. Temanız bu iskeletin ete bürünmüş hali olacak. Unutmayın her tasarımın temelinde hayal yatar !

3)Wordpress Tema Çizimi

wordpress teması çiz

Ne istediğimizi biliyoruz, ne yapacağımızı da az çok tahmin ediyoruz. Ön hazırlıklarımız tamam. Bu konuda araştırma yapanlar ile ilgili genel yanlış yargılardan biri çizim aşamasının kolay olduğudur. Kodlama kısmı zor görünür çünkü salt bilgi ve deneyim ister ama çizim sadece kağıda bir şeyler karalamak gibidir böyle düşünenler için. İnanın zamanında içinde bulunduğumdan söylüyorum zor olanı çizim kısmıdır. Bilgi ve deneyimi herkes edinir sonrasında uygulayabilir. Ama herkesin kafası çığır açacak düzeyde temalar oluşturmaya yetmiyor. Bu bir sanat unutmayın. Nasıl her yazarın romanı temel eser sayılmıyorsa, nasıl birbirini taklit eden yazarlar ve özgün yazarlar arasında keskin farklar varsa tema çizimi de aynen öyledir. Tema çizimi yaparken hayal gücünüzün yanında çağdaş olmayı da ihmal etmeyin. Kullandığınız kitler , renkler , yaptığınız konumlandırmalar , yazı tipleri ve birçok görsel detay yeni nesil olsun ki tasarımınız ilgi çeksin. 2012 yılında kullanılan bir blog teması ile bugün kullanılan bir tema arasında dağlar kadar fark var. Kesinlikle bunları göz önünde bulundurun. Temanıza mutlaka reklam için uygun boşluklar bırakın. Her websitesi sahibi Google Adsense veya bir başka reklam firması ile çalışır. Temel geçim kaynakları budur. Siz temanızın en can alıcı noktalarını reklamlar için ayırırsanız temanız “Adsense Uyumlu Tema” olarak anılma potansiyeline sahip olur. Gerçekten bu müşterileri sizin temanıza yönlendiren en büyük etkenlerden biridir. Aceleci olmadan her detaya değinerek çiziminizi tamamlayın.

4)Wordpress Tema CSS/HTML Kodlama

tema html css dökme

Kodlama için kullanacağımız programımız hazır, çizimlerimiz ve çizim dosyalarımız elimizde. Artık şu çizimleri harflerle ifade etmenin zamanı geldi değil mi ? Tema kodlaması iki temel aşamadan oluşur. İlki az önce kullandığım tabir ile çizimimizi harflerle ifade etmek olan bu aşamada yapacağımız CSS ve HTML tema kodlamasıdır. Hangi alt yapıyı ve sistemi kullanıyor olursanız olun bir tasarım yapacağınız zaman ortak olan kısımlar çizim ve bu bölümdür. Bu iki aşamanın sonunda temanızın bir işlevi olmaz ama artık tarayıcı üzerinde ne elde edeceğinizi tam manasıyla görebilirsiniz. Bu kodlamaların püf noktası ise çizim aşamasında olduğu gibi çağa ayak uydurmaktır. Artık sadece temayı çizmek ve kodlamak yetmiyor. Seo uyumluluğu %100’e yakın olmalı. Google tarafından kabul görmeyen SEO için zararlı olan kod grupları kodlama esnasında uzak durulması gerekenlerden. Görünümü hoş ve abartı olmayan hızlı açılan fonksiyonel bir tema kodlamak idealiniz olsun. Saatlerinizi ve enerjinizi buraya harcayacaksınız. Karşılığını alabilmeniz için detaylar oldukça önemlidir. İyi bir coder olmak istiyorsanız seo algoritmaları ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmeli ve büyük şirketler tarafından kodlanmış seo uyumlu temaları inceleyip çıkarımlarda bulunabilmelisiniz.

5)Temayı WordPress Uyumlu Yapma (Php Kodlaması-Wordpress Entegre Etmek)

tema entegrasyonu

Artık temamız sadece bir çizimden ibaret değil. İnternet tarayıcımız üzerinde açabiliyoruz. Gölge efektlerinden tutun manşetimize kadar hepsi çalışıyor. Tek sorun bir işlevi yok. Temaya işlev kazandırmak için wordpress uyumlu yapacağız. Bu işlemin bir diğer adı da wordpress entegrasyonu. WordPress tabanına özel kodlarla temamızın WP sistemi üzerinde anlamlı bir hal almasını sağlayacağız. functions.php ve benzeri bir çok sayfaya temamızı bölecek hepsini kullanılabilir hale getireceğiz. Bu aşama yaratıcılıktan çok deneyim isteyen aşamadır. Buraya kadar temanızı yeteneğinizle getirdiniz. Şimdi temanızın tam verimle çalışmasını istiyorsunuz. Müşteriler sürekli hata veren, kaymalar yaşanan, bazı işlemlerin gerçekleştirilemediği bir wordpress temasını güzel görünse dahi satın almak istemezler. Siz her yönden dört dörtlük olmayı hedefleyin. Müşterilerinize ne kadar değer verirseniz kazancınız o kadar artacaktır. Alakasız görmeyin gerçekten önemlidir. Bu aşama tamamlandıktan sonra wordpress tasarımınız artık sitenize yüklenebilir bir halde olacaktır.

6)Wordpress Tema Kontrol Paneli Yapmak

seo temaları

Ne dedik az önce ? Yeni nesil ve çağdaş tema tasarımı dedik. Bir tema yapacak aşamaya geldiyseniz zaten bu işin içinden geliyorsunuz demektir. Az çok neyin ne olduğunu da bildiğinizi varsayıyorum. Siz son üç yıldır başarı elde etmiş ve kontrol paneli olmayan bir tema gördünüz mü yahu ? Artık blog yazarları seo ayarlarını bile tema paneli üzerinden yapıyorlar. Aklınızda bulunmasında fayda var ; eskiden blog yazarlarının büyük çoğunluğu temel kod bilgisine sahip olsa da yeni nesil birçok websitesi sahibi kodun ne olduğundan dahi habersiz. Herşey paneller ile kodları ellemeden yapılıyor. Siz de rekabetten kazançlı çıkmak istiyorsanız temanız için mutlaka ama mutlaka bir kontrol paneli kodlayın.

Temel hatlarıyla nasıl tasarım yapıp koda dökebileceğimizi , seo uyumunu sağlamayı , müşteri elde etmeyi ve çağa ayak uydurmayı anlattık. Bu rehber gerekli kod ve grafik bilgisine sahip kişilerin bu yeteneklerini doğru yönlendirerek kazanca çevirmeleri için yazılmıştır. Eğer sıfırdan çizim ve kodlama öğrenmek istiyorsanız sabırlı olup internet üzerinde bulabileceğiniz her türlü eğitim setinden faydalanmanızı tavsiye ederim. Unutmayın bunları insanlar meslek olarak yapıyor. Bir sayfaya girip 1 saat okuduktan sonra profesyonel bir tema tasarımcısı olma hayalleri kurmayın. Ne kadar emek o kadar ekmek , iyi kodlamalar !