YKS Biyoloji Solunum Ders Notları (AYT-TYT Güncel Müfredat 2018)

tarafından
36
ayt konuları

Sınav sisteminin değişmesiyle bazı konuların ders notlarına erişimde öğrenciler zorluk yaşamaya başladılar. TYT ve AYT kısmında Biyoloji için birçok konu ortaktır. Bu yüzden önceki YGS-LYS sisteminde de sayısal öğrencilerinin sınavına girdiği biyoloji dersi için net ve keskin bir konu ayrımı yapılamamıştır. Çünkü biyoloji dersi diğer derslere fazla benzemez. Mesela matematik konularının çoğunda konunun temel mantığını kafanıza oturtur ve uzun süreli hafızanıza alırsınız. Biyoloji ise belli bir birikim gerektirir. Konuları tek başına var değildir birbirleriyle bağlantılıdır. Bu nedenledir ki AYT sınavında sorgulandığınız Biyoloji AYT Konuları , TYT Biyoloji konuları ile ilişkilidir. Aynı durum 1. Oturum konuları için de geçerlidir. Öğrencilerimizin uzun bir maratona girip koşuşturma yaşadığı şu dönemde biz de güncel müfredata göre yazılmış kaliteli ders notlarını onlarla paylaşarak bi’nevi de olsa yüklerini hafifletmeye karar verdik. Dediğimiz gibi aşağıda bulunan Canlılarda Solunum Ders Notları 2018 yılındaki müfredata uygundur. 


Bu ders notu , Solunum başlığı altında oksijenli solunum, oksijensiz solunum , fermantasyon , laktik asit fermantasyonu, etil alkol fermantasyonu, fosforilasyon yöntemleri, kemofosforilasyon, fotosentez gibi alt başlıklara değinmektedir.

Aminoasitlerin solunuma katılma yolları , gliserol hangi basamaktan solunuma katılır , pirüvik asit oksidasyonu sonucu kaç karbonlu bileşik oluşur. Krebs döngüsü nerede gerçekleşir, ETS de kaç ATP üretilir. Oksidatif ve substrat düzeyinde fosforilayson nedir gibi sorularınıza notlarımızda cevap bulacaksınız.

Biyoloji solunum konusu detaylı özet notlarını okuyup kendinizde özet çıkardıktan sonra test kitabınızdan soru çözerek konuyu pekiştirmelisiniz. Şimdiden üniversite sınavında ve üniversite hayatınızda hepinize başarılar dileriz !

Notları büyütmek için üstüne tıklayınız ;

yks ayt tyt biyoloji solunum konu özeti

 

yks ayt tyt biyoloji solunum konu özeti

 

yks ayt tyt biyoloji solunum konu özeti

 

yks ayt tyt biyoloji solunum konu özeti

 

yks ayt tyt biyoloji solunum konu özeti

 

yks ayt tyt biyoloji solunum konu özeti