Yurt Dışında Ücretsiz Üniversite Okuyabileceğiniz 8 Ülke

tarafından
69

yurtdışında üniversiteBirçoğumuzun aklından yurt dışında üniversite okumak hayali ömrümüzün bir döneminde geçmiştir. Avrupa’da üniversite okumak ya da Amerika’da üniversite okumak sadece bir hayalden mi ibaret ? Yüksek döviz fiyatları, pahalı yaşam koşulları gibi birçok nedenle insanların yurt dışı kariyerlerine yönelik hayalleri bir bir yok oluyor. Özellikle yurt dışında okumak ile ilgili yeterli bilgi sahibi olmayan insanlar bunu ulaşılması imkansız bir hayalden ibaret görüyorlar. Aslında yabancı ülkede üniversite eğitimi almak çok ta zor değil. Ekonomik sıkıntılara karşın halen birçok insanın bütçesine uygun imkanlar mevcut. Amerika’da üniversite okumak , İngiltere’de üniversite okumak için ne yazık ki çoğunlukla yüksek harçlar ödemeniz gerekiyor. Kanada’da üniversite okumak için de aynı durum geçerli. Fakat Avrupa’da ve bazı eğitim seviyesi yüksek ülkelerde ücretsiz yurt dışı eğitimi mümkün !

1)Almanya’da Ücretsiz Üniversite Eğitimi

almanyada üniversite okumakListemizin başını Almanya çekiyor. Gelişmiş sanayisi ile bilinen Almanya, eğitim alanında da yüksek kalitede imkanlara sahip. Alman devlet üniversitelerinde undergraduate yani daha önce üniversite eğitimi almamış kişiler için herhangi bir eğitim ücreti talep edilmiyor.Üstelik bu hak sadece AB vatandaşları için değil bütün dünya vatandaşları için geçerli. Almanya’da üniversite okumak , yurt dışı üniversite bursları gibi araştırmalarınız sonucunda bu sayfaya geldiniz. Dolayısı ile maddi yönden Almanya’da üniversite hayatı size ne kadara mal olacak öğrenmek isteyeceksiniz.Sizler için ortalama verileri baz alarak Almanya’da üniversite eğitimi için ortalama maliyetin ne olduğunu aşağıda derledik.

 • Almanya’da Üniversite Harcı : ÜCRETSİZ
 • Almanya’da Üniversite Başvuru Ücreti : $190-290 aralığında
 • Almanya’da Yıllık Ortalama Yaşam Maliyeti (Kira,temel harcamalar) : $9500 (ortalama)
 • Toplam : $9800 (ortalama)

Görüldüğü üzere Alman Üniversitelerinde okumak için senelik 10.000$ civarı bir bütçeye sahip olmanız gerekiyor. Bu da güncel kur cinsinden 50.000 Türk Lirası civarında bir miktar. Birçok yurt dışı ülkesine oranla Almanya’da okumak ekonomik yönden daha avantajlı. Gelişmiş ekonomisi, güvenli yaşam alanları ve yüksek hayat standartlarını da hesaba katarsak ücretsiz yabancı üniversiteler arasında Almanya en mantıklı seçim diyebiliriz. Ayrıca Almanya öğrenci vizesi başvurusu esnasında yaklaşık olarak sekiz bin dolar civarında paranın banka hesabınızda bulunduğunu teyit etmeniz gerekiyor.

2)Fransa’da Ücretsiz Üniversite Eğitimi

fransada üniversite bursuAlmanya’nın ardından bir diğer Avrupa ülkesi olan Fransa geliyor. Fransa da yaşam koşulları ve gelişmişlik düzeyi bakımından gözü yükseklerde olanlara hitap eden bir ülke. Birçok yabancı öğrenci Fransa’da bedava üniversite okuma imkanına sahip olduğunu duyunca şaşırıyor. Hem de bu imkandan faydalanabilmek için herhangi bir ülke vatandaşı olabilirsiniz. AB vatandaşı olma zorunluluğunuz yok. Yurt dışında en ucuz üniversite arayışında olanlar Fransa seçeneğini mutlaka gözden geçirsinler. Yurt dışı üniversite bursları bulmanın zor olduğu şu dönemde sizden yıllık dönem harcı talep etmeyen ülkelerde okumanız mantıklı. Bu gibi yerlerde her ne kadar eğitim ücretsiz olsa da yaşam masraflarınızı karşılayabilecek düzeyde olmak zorundasınız. Yabancı bir öğrenci için Fransa’da okumak kaça mal oluyor sizinle paylaştık.

 • Fransa Üniversite Harcı : ÜCRETSİZ
 • Fransa’da Üniversite Başvuru Ücreti : $230 (Her sömestr)
 • Fransa’da Yıllık Ortalama Yaşam Maaliyeti : $9600 (Ortalama)
 • Toplam : $10.000 (ortalama)

Fransız üniversiteleri , Alman üniversitelerinden farklı olarak dönem başı başvuru ücreti talep ediyor. Yaşam masrafları aşağı yukarı tüm Avrupa ülkelerinde aynı olduğu için Fransa’da Almanya gibi. TL cinsinden elli milyara yakın bir parayı bir senelik Fransa’da üniversite eğitimi için gözden çıkarmanız gerekiyor.

3)Avusturya’da Düşük Maliyetli Üniversite Eğitimi

avusturyada üniversite okumakAvrupa’da cüzi miktarlarda para harcayarak eğitim alabileceğiniz ülkelerden biri de Avusturya’dır. Avusturya dünya üzerindeki en huzurlu ülkeler sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor. Refah düzeyi ve sosyal , ekonomik imkanları da oldukça yüksek. Bir öğrencinin aradığı çoğu faktör burada mevcut. Almanya ve Fransa’dan farklı olarak Avusturya’da okumak için eğitim harcı yatırmanız gerekiyor. Lakin bu harç Amerika’da üniversite okumak için yatırılması gereken ücretler kadar ateş pahası değil.

 • Avusturya’da Üniversite Harcı : $870
 • Avusturya’da Üniversite Başvuru Ücreti : Harca dahil
 • Avusturya’da Yıllık Ortalama Yaşam Maaliyeti : $14000 (Ortalama)
 • Toplam : $14.870 (ortalama)

Avrupa ülkelerinde üniversite okuma hayaliniz varsa ve seçiminiz Avusturya’dan yanaysa ödemeniz gereken yaklaşık ücretler yukarıdaki gibi olacaktır. Bu maliyetler AB vatandaşı öğrenciler için daha düşük. Türk ve Avrupa vatandaşı olmayan uluslararası öğrenci niteliğindeki diğer kişilerin yaklaşık masrafı bu şekilde. Avusturya’da üniversite okumak bence yaşamaya değer bir deneyim.

4)Belçika’da Düşük Maliyetli Üniversite Eğitimi

belçikada üniversite okumakDördüncü sırada Avrupa ülkelerinden Belçika var. Belçika AB ülkeleri arasında en üst yaşam düzeyine sahip ülkelerden biri olmasa dahi iyi imkanlara sahip. Belçika’da üniversite okumak mantıklı bir seçim olabilir. Birçok yurt dışı ülkesine göre çok düşük bir eğitim ücreti talep eden Belçika’da yeme içme ve barınma masraflarınızı da karşılamalısınız. Bunlar yerinde olursa iyi bir öğrencilik deneyimi elde etmeniz mümkün.

 • Belçika Üniversite Harcı : En düşük $900 – En yüksek $5000
 • Belçika’da Üniversite Başvuru Ücreti : Harç ücreti içinde.
 • Belçika’da Yıllık Ortalama Yaşam Maaliyeti : $13650 (Ortalama)
 • Toplam : $17.000 (ortalama)

Eğer Avrupa ülkelerinden birinde vatandaşlık sahibiyseniz Belçika’da üniversite eğitimi almak sizin için bedava denecek kadar düşebilir. AB vatandaşı değilseniz yapmanız gereken yaklaşık harcama yukarıdaki gibi olacaktır.

5)Çek Cumhuriyeti (Çekya) ‘ da Düşük Maliyetli Üniversite Eğitimi

çek cumhuriyeti üniversiteSırada Çek Cumhuriyeti ya da yeni adıyla Çekya var. Eğer Çek dilini biliyorsanız ki bu çok düşük bir ihtimal Çek Cumhuriyeti devlet üniversitelerinde ücretsiz eğitim alabilirsiniz. Eğitim dilinizi İngilizce seçmeniz durumunda İngilizce üniversite eğitimi veren birçok akademik kuruma ödemeniz gerekenden çok daha azını ödersiniz. Çek Cumhuriyeti üniversiteleri başarılı sayılabilecek düzeyde üniversitelerdir.

 • Çek Cumhuriyeti Üniversite Harcı : $4500
 • Çek Cumhuriyeti’nde Üniversite Başvuru Ücreti : Harç ücretine tabii.
 • Çek Cumhuriyeti’nde Yıllık Ortalama Yaşam Maaliyeti : $9000 (Ortalama)
 • Toplam : $13.500 (ortalama)

Diğer Avrupa ülkelerine oranla hayatın daha ucuz olduğu Çekya sizin için iyi bir seçenek. Hem bir Avrupa ülkesinde üniversite okumuş olacaksınız hem de esansiyel ihtiyaçlarınız için haddinden fazla para harcamayacaksınız. 50 bin Türk lirası üzerinde toplam maliyeti olan Çek üniversiteleri size iyi bir gelecek vaadedebilir.

6)Yunanistan’da Düşük Maliyetli Üniversite Eğitimi

yunanistanda üniversite okumakKomşu ülkemiz Yunanistan yakın zamanda bir ekonomik kriz atlattı. Krizin izleri ülke de hala sürse de eğitim seviyesi fena değil. Avrupa’da durumu en kötü olan ülkelerden biri olan Yunanistan yurt dışında üniversite deneyimi elde etmek için tercih edilebilir. Fakat doğru bir seçenek olup olmadığını sizin fikrinize bırakıyorum. İşte Yunanistan’da üniversite eğitimi maliyeti ;

 • Yunanistan Üniversite Harcı : $1800
 • Yunanistan’da Üniversite Başvuru Ücreti : Harç ücreti içinde.
 • Yunanistan’da Yıllık Ortalama Yaşam Maaliyeti : En ucuz Avrupa ülkelerinden biri fakat net bir değer yok.
 • Toplam : Net değer yok.

7)İtalya’da Düşük Maliyetli Üniversite Eğitimi

italyada üniversite okumakİtalya’da özel üniversite ücretleri yüksek oluşuyla nam salmış olsa da devlet üniversiteleri de düşük harçları ile bilinir. Adı bilindik bir Avrupa ülkesi olan İtalya’da üniversite okumak size yeni bir hayat vizyonu kazandırabilir. Vatandaşı olduğunuz ülke Avrupa Birliği üyesi ise İtalyan öğrenciler ile aynı haklara sahipsiniz. Fakat başka bir ülke vatandaşıysanız küçük eğitim ücretleri karşılığında İtalya’da üniversite hayatı yaşayabilirsiniz.

 • İtalya Üniversite Harcı : $1100 (Ortalama)
 • İtalya’da Üniversite Başvuru Ücreti : Harç ücretine dahil.
 • İtalya’da Yıllık Ortalama Yaşam Maaliyeti : $18000 (Ortalama)
 • Toplam : $19100 (Ortalama)

Gördüğünüz gibi Avrupa’da üniversite hayatı hayali yaşayanlar için İtalya iyi bir seçenek. 60 bin Türk lirası üzerinde yıllık eğitim ve yaşam masrafı var. İtalya’da okumak için eğitimden daha çok hayati harcamalarınız size yük olabilir.

8)İspanya’da Düşük Maliyetli Üniversite Eğitimi

ispanyada üniversite okumakAB vatandaşları İspanya’da eğitim almak için yüksek ücretler ödemek durumunda değiller. Yine de diğer ülke vatandaşları da düşük eğitim harçları karşılığında İspanya’da üniversite okumak için adım atabilirler. Madrid ve Barcelona gibi şehirleri ülkemizde çokça bilinen İspanya futbol tutkunlarıyla dolu. Bu nedenle ortak spor zevkine sahip olacağınız İspanyol toplumunda yabancılık çekmeyeceksiniz. Eğitim kalitesi ortalamanın üzerinde olan İspanya’da okuma masrafları şu şekilde ;

 • İspanya Üniversite Harcı : $1000-$2500 arasında
 • İspanya’da Üniversite Başvuru Ücreti : Harç ücretiyle beraber ödenmiş sayılır.
 • İspanya’da Yıllık Ortalama Yaşam Maaliyeti : $13.000 (Yaklaşık değer)
 • Toplam : $14000-$15500 (Yaklaşık değer)

İspanya’da yurt dışı üniversite girişiminize adım atmak istiyorsanız yaşam standartları hakkında araştırma yapmalısınız. Ayrıca tercih edeceğiniz şehrin güvenlik seviyesi de ayrı önem arz etmektedir.

Sizler için 8 Avrupa Ülkesinde Ücretsiz Üniversite Eğitimi olarak nitelendirebileceğimiz bir makale hazırlamış bulunduk. Dünya genelinde ülkelerin gelişmişlik seviyesini eğitim düzeyi belirliyor. Uzay çağında bilekler değil beyinler yarışıyor. Başka ülke vatandaşlarına iyi imkanlar sunan ülkeler beyin göçü alarak gelişmişlik düzeylerini arttırıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti olarak biz de akademik düzeyde iyi yerlere gelmeli ve başarılı akademisyenlere, öğrencilere gerekli imkanları sunmalıyız. Gerekirse yurt dışında üniversite eğitimi alıp kendimizi geliştirdikten sonra ülkemize hizmet etmeliyiz. Eğer üniversite mezunu olduğunuz halde yurt dışında doktora , yurt dışında master , yurt dışında yüksek lisans yapmak sizin ilginizi çekiyorsa bu konuda da birçok ülkenin burs verdiğini belirtmek isterim. Mutlaka araştırınız. Akademik hayatınızda başarılar dilerim.